darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

SP, FP, Has Parti sonrası CHP'li olan Bekaroğlu'ndan eleştirilere: Tabandan gelmeyen faşistler!

CHP'li Mehmet Bekaroğlu'nun hazırlayıp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğu rapor partiyi karıştırdı. Raporun haberinin ardından CHP'liler Bekaroğlu'na istifa çağrısı yapmaya başladı. RS FM'de eleştirilere yanıt veren Bekaroğlu, "Beni eleştirenlerin sosyal demokratlıkla ilgisi yoktur. Eleştirenler parti tabanından gelmeyen faşistlerdir" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Mehmet Bekaroğlu'nun hazırladığı raporu Milliyet yazarı Melih Âşık dün eleştirel bir tonla köşesine taşıdı. Raporda CHP'nin laiklikten Türkiyelilik kavramına, Alevilik meselesinden demokratikleşmeye kadar pek çok anlayışı değiştirmesi gerektiğini ifade eden Bekaroğlu, hukuk devletini işaret etti.

RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle' programında konuşan Bekaroğlu, şunları söyledi:

"Siyaset seçmen davranışları algılar üzerinden ortaya çıkar. Bu devlet yapısı itibariyle bir türlü demokratikleşemeyen hukuk devletine evrilemeyen seçilmişlerin  söz sahibi olamadığı bir devlet. 2002’de AKP iktidara devletin bütün aygıtlarını kurumlarını ele geçirecek şekilde geldi. Paranın ihalenin kararını her şeyin merkezde toplandığı bir devlet yapısıyla iktidar oldular. Kendi yandaşların lehine diğerlerini aleyhine kullanmaya başladı.  Şimdi diyorum ki ben burada CHP bu devleti AKP’nin elinden almaya kalkmasın. Bu devleti demokratikleştirmek ve hukuk devleti haline getirmek gerek. Bunu söylemekle olmaz. Söylüyoruz karşılık bulamıyoruz."

'SOSYAL DEMOKRATLIK TEKRAR ANLATILMALI'

Raporda çok tartışılan laik meselesine de yer veren Bekaroğlu, AKP’nin CHP için yaratmış olduğu algının değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, sosyal demokratlık vurgusu yaptı. Sosyal demokratlığın tekrar halka uygun biçimde anlatılması gerektiğini vurgulayan Bekaroğlu, Ecevit dönemini örnek gösterdi:

"AKP’nin bu tutumunda ben de rahatsızım bir hukuk devletinde devlet inancın yaşam tarzının lehine devlet güçleriyle taraf olmaz Her kesimin hakkını ve hukukunu teslim etmek gerekir. Bu toplum Müslüman bir toplum bu toplumun anlayacağı bir dille sosyal demokratlığı yeniden anlatmak gerekir.  Ecevit 70 yıllarda önce askeri darbeye karşı çıktı.  CHP milletvekilliğinden istifa etti. Ne dedi insanca halkça yaşam inşası. Anadolu’ya ne kadar uygun. Toplumun dilliye; 'Toprak işleyenin su kullananın’ Ben bunu söylüyorum."

'SİYASET DEĞERLER ÜZERİNDEN YÜRÜMELİ'

Raporda CHP’nin Alevi partisine dönüştüğü yönündeki bölüme de açıklık getiren Bekaroğlu, siyaset konusunun değişmesi gerektiğini söyledi. CHP’li vekile göre siyaset inançlar ve yaşam tarzları üzerinden değil değeler üzerinden yapılmalı, CHP’de eşitsizliğin mağdurlarıyla bir araya gelmeli.

Bekaroğlu, "Aleviler Osmanlı’dan bu yana ayrımcılığa tabi. Ne yapacaktı Aleviler? Tabii bir araya geldiler. Bu partiye sığındılar. Ama partide, Aleviler ve Cem evleri alabildiğine kullanılmakta. CHP’nin bunları aşması lazım. Türkiye’ de siyaset hala kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden yürüyor. 'Siyaset değerler üzerinden yürümeli. Hırsızlık kötüdür. Bitti. Kimlik yerine eşitlik yapılmalı. CHP’nin eşitsizliğin mağdurlarıyla bir cephe oluşturması gerekir. Eşitliksizlikten mağdur olanlarla; Aleviler, Kürtler, yoksullar… 66 seneden beri dindarlardan Kürtlerden oy alamaması kabul edilebilir değil" dedi.

'ELEŞTİRENLER PARTİ TABANINDAN DEĞİL'

Son olarak sunduğu rapor sonrasında kendisine gelen eleştirilere de karşılık veren CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Onlar parti tabanından gelmiyor. Çoğu İşçi Partilidir. Beni infaz etmeye kalkanların sosyal demokratlıkla ilgisi yoktur. Beni eleştirenler faşisttir"diye konuştu.

Bekaroğlu'nun bir tepkisi de Milliyet yazarı Melih Âşık'a oldu. Bekaroğlu, "Melih Âşık gibi bir gazeteciye yakıştıramadım. Yaptığı gazeteciliğe yazıklar olsun. PM’den yakın dostum diyor. İsim versin" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Odatv

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir