Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Stockholm'de Türk derneği bombalandı

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) – İsveç’in başkenti Stockholm’un güneybatı semtlerinden Fittja’da bulunan Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne tahrip gücü yüksek patlayıcı atıldı. Patlamada dernekte kimse bulunmadığı için ölen ya da yaralanan olmadı.

Çarşamba gecesi Stockholm’un güneybatı semtlerinden Türklerle Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları Fittja’da bulunan Türk Kültür Derneği’ne patlama tahrip gücü yüksek bomba atıldı. Patlamada dernekte kimse bulunmadığı için ölen ya da yaralanan olmazken derneklokalinde  büyük ölçüde maddi zarar meydana geldi.

fittja_patlama2.jpg

Polis patlamanın çok güçlü olduğunu ifade ederken, patlamaya yönelik teknik çalışmaların sürdüğünü ve herhangi bir kişi ya da örgüt hakkında kuşku duymadıklarını açıkladı. Polis bölgeyi geniş çaplı güvenlik şeridine alırken ekiplerini güçlendirdi. Ayrıca, yakında bulunan Fittja Ulu Cami ve bazı adrerslerin korunmaya alındığını duyurdu.

Geçen Cumartesi günü Fittja merkezde PKK  bir gösteri düzenleyerek Türkiye’nin PYD/YPG ye yönelik bombardımanlarını ve Türkiye’deki olayları protesto etmişlerdi. Gösteri sonrası bir kişi bir arabadan açılan ateşle yaralanmıştı.

fittja_patlama_03.jpg

Bunun üzerine gösteri alanına çok yakın olan Botkyrka Türk Kültür Derneği gösteriye katılan yaklaşık iki yüz kadar Kürt tarafından taşlı sopalı saldırıya uğramıştı. Olay polse intikal etirilmişti.

Çarşamba akşamı dernekte kimsenin bulunmadığı sırada atılan tahrip gücü çok yüksek bomba dernekte geniş kapsamlı maddi zararın oluşmasına neden oldu.

PKK, İsveç’te Türklerle Kürtleri karşı karşıya getirmek için uzun yıllardır çaba harcıyordu. Geçen sonbahar döneminde önce bir Türk derneğine bir hafta sonrada bir Kürt derneğini patlayıcılar atılmıştı.

fittja_patlama.jpg

Botkyrka Türk Kültür Derneği Başkanı İsmail Zengin kısaca, “Elbette derneğimizin saldırıya uğraması bizi üzdü. Bizim aynı bölgeden gelmiş ve burada da aynı bölgelerde birlikte oturanlar olarak Kürt kardeşlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Bu tür eylemler aramızı bozmaya yetmeyecektir.' Değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti İsveç Büyükelçisi Kaya Türkmen, bugün derneği ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunacak.

İlgili Haberler

Dünya

Çin Dışişleri: Hiçbir gelişen ülke Çin'le işbirliğinden dolayı borç çukuruna sürüklenmedi

Dünya

APEC Zirvesi tartışmalı geçti: Sonuç bildirisi yayımlanmadı

Dünya

Macron: Avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli

Dünya

Hindistan'da kasırga felaketi: 33 ölü

Dünya

Belçika'da sadece kadınlardan oluşan özel kuvvet kuruluyor

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi