darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Ve Alman hükümetinden geri adım

Alman hükümetinin Federal Parlamento tarafından kabul edilen Ermeni soykırım kararına mesafe koyacağı iddia edildi. Der Spiegel dergisi, internet sayfasında yer verdiği haberde, Alman Dışişleri ile Başbakanlığın bu konuda anlaştığını ve önümüzdeki günlerde Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in basının karşısına geçerek açıklama yapacağını öne sürdü. Dergi, hükümetin bu adımına karşın Türkiye’nin de Federal Parlamento milletvekillerinin İncirlik’te bulunan Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vereceğini yazdı.

BERLİN, ANKARA’NIN TALEBİNE OLUMLU YANIT VERECEK

Alman parlamentosu 2 Haziran tarihinde 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmişti. Türk hükümetinin soykırım kararı üzerine Alman vekillere İncirlik izni vermediğini belirten Spiegel, sorunun çözümü konusunda son haftalarda Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Martin Ederer ve Dışişleri diplomatlarından Andreas Michaelis’in Ankara’da temaslar yaptığını hatırlattı. Türk tarafından açıkça İncirlik konusunda adım atılması için Alman Hükümetinin soykırım kararına mesafe koyması gerektiğinin iletildiğini iddia eden dergi, Berlin’in bu talebe olumlu yanıt vermeye hazırlandığını bildirdi.

KARARIN HUKUKİ ANLAMI YOK, HÜKÜMETİ BAĞLAMAZ

Habere göre, Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, parlamentonun aldığı kararın hükümet açısından bağlayıcı olmadığı yönünde açıklama yapacak, kararın parlamentonun politik bir adımı olduğu ve hukuki bir anlamının olmadığına dikkat çekecek.

Bu yöndeki bir açıklamayı ne Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ne de Başbakan Angela Merkel’in bizzat yapmak istemediğini iddia eden Spiegel, hükümet sözcüsünün yapmasında karar kılındığını yazdı.

Böyle bir adımın, Federal Parlamento Savunma Komisyonu üyelerinin İncirlik ziyaretine izin verilmesi anlamına geleceğini kaydeden dergi, Türk hükümetinin böyle bir adımı yeterli göreceği yönünde sinyaller verdiğine dikkat çekti.

SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann, daha önce dergiye yaptığı açıklamada, milletvekillerinin İncirlik ziyaretine Ekim ayına kadar izin verilmesi gerektiğini, aksi takdirde Alman askerlerinin görev süresini belirleyen teskerenin uzatılmayacağını dile getirmişti.

İlgili Haberler

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Dünya devi SodaStream'i satın aldı

Dünya

Ahmet Hakan'dan Brunson'a: Hemen Trump'ı telefonla ara!

Dünya

Koreli aileler savaştan 65 yıl sonra buluştu

Dünya

Dünyanın en dayanıklı alaşımı üretildi: 'Ekvator etrafında 500 tur drift yapabilirsiniz'

Dünya

ABD'den 270 kat küçük Hollanda dünyanın en büyük 2. tarım ihracatçısı

Dünya

Gemiden düşen kadın 10 saat sonra kurtarıldı: Şarkı söyleyerek hayatta kaldım

Dünya

Taliban'ın rehin aldığı 149 kişi kurtarıldı

Dünya

Nerede yayın yaptığı bilinmeyen Suudi feministlerden radyo kanalı: 'Anaerkil Çağ'ı özlüyoruz

Dünya

Danimarka'nın sağ partilerinden teklif: Vatandaşlık için tokalaşsınlar

Dünya

İranlı gazeteciye '12 imam' cezası: 10 yıl hapis cezası aldı

Dünya

FEMEN grubuna tehdit: Kadın erkek eşitliği yüzünden mahfolduk