darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Vericisini kendi yapan radyocu

Ender USLU

Radyoculara “Radyoculuğa nasıl başladın?' sorusunu sorduğunuzda çok ilginç hikayelerle karşılaşırsınız… Bir tanesi de benim keyifli arkadaşlarımdan biri olan Jozi’nin hikayesidir.

Jozi Zalma, radyoculuğa kendi radyo vericisini üreterek başladı. Büyükada’daki evlerinin çatısından da ilk yayınını yaptı henüz 15 yaşındayken. Hem de 12 Eylül ihtilali sonrasının en civcivli zamanlarında. Askerler fıldır fıldır komünist arıyorken her taşın altında, bizim Jozi de tutmuş evinin çatısında Rock Müzik programı yapıyor… Frekanslar temiz olduğu için 1 (Yazı ile: Bir) watt’lık vericiyle Maltepe, Kartal, Pendik sahilinde rahatlıkla dinlenebiliyor henüz adı konulmamış FM istasyonu. Çocuk denecek yaşta Karaköy Elektronikçileri’nden edindiği şemalar ve birkaç devre ile mesleğinin adımlarını atmaya başladı Jozi ve bu macera o dönemde askerlerin evlerinin kapısını çalmasıyla sona erdi. Tabii ki hoşgörü ile bakıldı “Bir daha böyle şeyler yapma evladım' nasihatları 90’lı yılların başlarına kadar tutuldu…

O yıllarda Jozi ve genç arkadaşı Jerfi orkestra kurmuşlardır. Sahneye çıktıklarında repertuarlarında olan günün popüler şarkılarını icra etmekteler ve şarkı aralarında da gevezelik yapmaktalar… Bildiğimiz stand up… O sıralar çok tutulan bu gösteri henüz hazırlık aşamasında olan bir radyonun patronunun kulağına kadar gider…

Genç Radyonun patronu Osman Ataman, radyosunu kurma çalışmaları yaparken bir gece bu orkestrayı dinlemeye geliyor ve teklifini yapıyor Jozi ile Jerfi’ye.

“Bu yaptığınız formatın aynısını radyoda yapın..'

1993’de yayına başlayan Genç Radyo ile birlikte çocukluğunda içinde bir ukte olarak kalan radyoculuk tekrar başlar Jozi’nin hayatında… Artık “Geveze' diye anılmaktadır radyo camiasında. Jerfi de “Bay J' olmuştur.

geveze.jpgbayj.jpg

Geveze                                                                     Bay J

Bu ikili uzunca süre hep aynı radyolarda ayrı kuşaklarda yayın hayatını sürdüre gelmektedir. Genç Radyo'dan sonra Number 1 grubuna geçerler Geveze ve Bay J.. O grupta Klas FM, Number 1 FM, Kiss FM-Energy FM radyolarında programlar yaparlar ayrı ayrı.. Geveze bu arada Kiss FM’in Genel Yayın Yönetmenliği’ni de üstlenir ve daha sonra 2001 Yılında Power FM’e transfer olurlar Bay J ile birlikte.

kiss.jpg

Kiss FM

Power FM’de farklı prime time kuşaklarında başarılı 'show’lar yapagelir bu iki radyo fenomeni. Yaptıkları yayın 'Show' yayınıdır. Tabii ki günün popüler müzikleri eşliğinde, müzik aralarında yapmaktalar 'show’larını. Bir zaman sonra idarecileri tarafından 'show’larını azaltmalarını müziklerini çoğaltmaları uyarılarında bulunulmaya başlanır. Sıkıntılı süreçler başlamıştır. Düşünün bir Showman’e DJ’lik yaptırılmak istenmektedir.

Neyse bu konular da başka yazının konuları olacaktır elbette. Uzun lafın kıssası şöyle:

2009 yılının sonlarında iki yerden birden teklif alır Geveze. Teklifin biri benim çalıştığım gruptan gelir. Diğer teklif de Virgin Radyo ile ilgili Karnaval Grubu’nun teklifidir. Bu konu ile detaylar yine başka bir yazının konusu olacak tabii ki ve Geveze Karnaval Grubu’nu tercih eder. 2009 Yılının sonlarından bu yana Karnaval Grubu’nun Virgin Radyosu’nda yayınlarını sürdürmekte Geveze.

İlgili Haberler

Medya

Fatih Portakal'dan dikkat çeken 'Uğur Gürses' paylaşımı

Medya

Ahmet Hakan'dan ilginç Bülent Arınç yazısı

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya