unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yarkadaş 'kişiye özel listeyi' sordu

14 Aralık günü Sağlık Bilimleri Üniversitesinin kimi birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen şartları sağlayanlardan Öğretim Üyesi alınacağı ilan edildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin resmi web sayfasında yayınlanan kadro ilanına uygun olmadığı anlaşılan başvuruların geçersiz sayılacağı belirtilirken kadrolara başvuru yapacak adaylarda aranan “şartlar' ise dikkat çekici.
 
İlandaki şartları TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adana Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Cerrahi Tıp Bilimleri, Bursa Yüksek İhtisas Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi,  İstanbul Bakırköy Prof.Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Gülhane Hemşirelik Yüksekokulu Dahili Hemşirelik Bilimleri Ana Bilim Dalı için açılan kadroları örnek gösterdi. 

'KADROLARA ATANACAKLAR ÖNCEDEN BELLİ'

İşte o ilanlar: 

- Adana Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Cerrahi Tıp Bilimleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı için açılan doçentlik kadrosu ilanında başvuru yapacak adayda “nazal poliplerde sigara ve allerjinin analizi konusunda yayınlanmış araştırması olmak'

- Bursa Yüksek İhtisas Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Cerrahi Tıp Bilimleri Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı için açılan profesörlük kadrosu ilanında başvuru yapacak adayda “intimal hiperplazi ve biyodegredable ring ile kapak tamiri konusunda çalışma yapmak' 

- Gülhane Hemşirelik Yüksekokulu Dahili Hemşirelik Bilimleri Ana Bilim Dalı için açılan doçentlik kadrosu için aranan şart “hemşirelikte simülasyon alanında en az bir yıl süreli eğitim almış olmak, hemşirelik eğitimi ve simülasyon alanlarında çalışmaları olmak'

- İstanbul Bakırköy Prof.Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Dahili Tıp Bilimleri Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı için açılan doçentlik kadrosuna başvuru yapacak adayda aranacak şartlar ise “kongenital yüz anomalileri olan çocuklardaki psikiyatrik bozukluklar konusunda çalışma yapmış olmak, depresyon ve sosyal anksiyete bozukluğunun epidemiyolojisi ile ilgili çalışma yapmış olmak' 

CHP’li Yarkadaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- İlgili kadrolara alınacak kişiler önceden belirlenmiş midir? Bu durum bilimsel gereksinimler gözetilmeksizin kadrolaşma ve istihdam hedefiyle eldeki malzemeye kılıf uydurmak mıdır? 
2- Yenikapı ruhuyla ortaya çıkan ve devlet kademelerinde bundan böyle liyakatin esas olacağı söylemi bu ilandaki şartlara ihanet değil midir? 
3- Liyakat, hakkaniyet, bilimsel yeterlik ve donanım kavramlarının içinin boşaltılmasına karşın bir önlem almayı düşünüyor musunuz?
4- 3 dönem AKP milletvekilliğinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktoru olarak bilinen Prof.Dr. Cevdet Erdöl’ün  SBܒye rektör olarak atanması hakkaniyet kavramıyla bağdaşmakta mıdır? 
 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Politika

33 düş yolcusu İzmir'de anıldı

Politika

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

Politika

Kılıçdaroğlu, 34. Ulusal Abdal Musa Anma törenlerine katılacak

Politika

İstanbul'da 2 bin 600 polisle operasyon

Politika

Mustafa Ceceli'den eski eşi Sinem Gedik için flaş adım!

Politika

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Politika

İnsan hakları ihlal raporu açıklandı!

Politika

Bahçeli: Bedelliden istifa edecekler, 28 günde 'yaylalar yaylalar' türküsünü bile öğrenemez

Politika

Merdan Yanardağ: Kurumları bir tarikattan diğer tarikata veriyorlar!

Politika

İran yaptırımları için Ankara'ya gelen ABD heyeti: Herhangi bir uyuşmazlık olmadı

Politika

CHP'de kurultay resti!

Politika

Gerici yazar böyle istiyor: Atatürkçülük anayasadan çıkarılmalı!