darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Yıldırım-Bahçeli zirvesinde 5 pürüz

AKP ve MHP arasında yedek milletvekilliği, Cumhurbaşkanı yardımcıları, yardımcının nitelikleri, cumhurbaşkanı genel başkan da olsun, 18 yaşta vekillik konularındaki pürüzler görüşüldü.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün akşam, Çankaya Köşkü’nde Anayasa değişikliği teklifini görüşmek için üçüncü kez bir araya geldi. Toplantıya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Yıldırım ve Bahçeli’nin Meclis’te görüşülmeye devam edilen anayasa değişiklik teklifini masaya yatırdığı ve dikkat çeken tartışmalı maddelerle ilgili rötuş yapılıp yapılmayacağını ele aldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili değişiklik teklifinde yer alan “yedek milletvekilliği' ve “doğuştan Türk' konusuna bazı milletvekilleri eleştiri yapmıştı. Yıldırım ise “Mahsurlu olan şeyin üzerinde inat etmenin anlamı yok' demiş ve MHP ile görüşülerek değişikliğe gidilebilineceğini söylemişti.

Teklifin içinde yer alan bu düzenleme maddesinin, bugün TBMM AnayasaKomisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor. Bunun gibi bazı tartışmalı maddelerde rötuş yapılabileceği, Yıldırım ve Bahçeli’nin de bu konuları ele aldığı öğrenildi.

Ayrıca, HSYK’nın yapısıyla ilgili değişiklik de tartışılan maddeler arasında yer almıştı. Görüşmede milletvekilleri tarafından eleştirilen bu maddeler de masaya yatırıldı.

Başbakanlık kaynakları ayrıca her iki liderin terörle mücadele konusunda bilgi alışverişi yaptığını da belirtti.

2 SAAT 45 DAKİKALIK RÖTAR

Başbakan Yıldırım ile MHP Lideri Bahçeli arasında 18.30’da yapılacağı duyurulan görüşme, Başbakan Yıldırım’ın Ankara’ya gelişi sarkınca saat 21.15’te başladı ve 40 dakika sürdü.

KRİTİK 5 MADDE
İki liderin görüşmesinde gündemde 5 madde vardı.

Sürpriz olmaması istenen ve Yıldırım tarafından Bahçeli'nin dikkatini çektiği 5 madde şöyle:

Yedek milletvekilliği: Bahçeli bu maddeden rahatsız. Bu maddenin mevcut üyeler üzerinde baskıya dönüşebileceğini, parlamenter saygınlığına zarar vereceğini, Türkiye şartlarında can güvenliğine kadar uzanan riskler doğuracağını savunuluyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcıları: Cumhurbaşkanı yardımcıları ile yardımcı sayısı ve yeminleri teklifte düzenlenmiyor. Bahçeli bu konuda yürürlükteki mevcut durumun korunmasını istiyor. MHP, TBMM Başkanı'nın Cumhurbaşkanı'na vekalet etmesini savunurken, kulislere yansıyan bilgilere yeni pakette maddenin Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan sonucu önerildiği belirtiliyor. Bu konuyla bağlantılı metinde açık ifade edilmeyen diğer bir madde de: "yardımcının nitelikleri". Bu konuda metinde netlik olmaması komisyonda tartışmalara neden olacağı yönünde değerlendiriliyor.

Genel başkan Cumhurbaşkanı olsun: Bazı AKP'liler, gelecekte öngörülmeyen sorunlarla karşılaşmamak için cumhurbaşkanının parti üyeliğinin yanı sıra genel başkan olabileceğinin de teklife açıkça yazılmasını talep ediyor. Bu görüşmede Yıldırım ve Bahçeli arasında en çok tartışılan maddelerden biri olduğu ifade ediliyor.

18 yaşta vekillik: Bahçeli vekillik için 18 yaşın erken olduğu görüşünde.

Gizli oylama: Meclis’teki oylamanın gizli yapılacak olması liderlerin diğer bir gündem maddesiydi. Anayasa referandumu, 330 milletvekili sayısına ancak MHP'nin 39 milletvekilinden 14'ünün "evet" demesiyle mümkün olacak. Şimdiden 5 milletvekili "hayır" diyeceğini ilan etti. AKP'nin bu konuda fire verip vermeyeceği de diğer bir tartışma konusu.

20 Aralık günü AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı 'Başkanlık sistemi' teklifi 20 Aralık Salı günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Komisyon üyeleri arasında görüşülen maddeler sık sık tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

AKP'nin tabanından Başbakan Yıldırım'a iletildiği ifade edilen 5 maddeye özel önem verildiğine dikkat çekildi. Bu 5 maddede AKP ile MHP arasında farklı yaklaşımın önüne geçmek için görüşme teklifinin Yıldırım'dan Bahçeli'ye geldiği belirtildi.

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği