Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Yürüyüş büyük Zonguldak talebinin ilhamını veriyor

Yürüyüş büyük Zonguldak talebinin ilhamını veriyor

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, büyük madenci yürüyüşünün 26. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Büyük Zonguldak için, şimdi bize lazım olan o yıllardaki Zonguldaklılık ruhu ve bilincidir' dedi

 

Başkan Kantarcı yayımladığı mesajda, “Zonguldak maden işçileri, 30 Kasım 1990’da havza tarihinin ilk yasal grevini başlattı. Kent içinde her gün on binlerce insanın katıldığı yürüyüşlerle taleplerini dile getiren madenciler bir sonuç alamayınca, 4 Ocak 1991’de Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Ölümsüz başkanları Şemsi Denizer’in öncülüğünde yapılan yürüyüşe, 100 bin kişi katıldı. Zamanın hükümetince Mengen’de durdurulan yürüyüş, yalnızca ülke değil, dünya sosyal tarihinde önemli izler bıraktı. Bakanlar Kurulu’nun 'ulusal güvenlik’ gerekçesiyle grevi ertelemesine karşın madenciler, bu direnişleriyle, taleplerinin önemli bölümünün karşılanmasını sağladı' dedi.

HUZURSUZLUK BÜYÜK MADENCİ GREVİYLE PATLAMAYA DÖNÜŞTÜ

Madencilerin, o yıllarda, son derece kötü çalışma ve yaşam koşulları içinde olduğunu dile getiren Kantarcı, “1990’lı yılların başında, 12 Eylül’ün getirdiği ekonomik yıkımım tüm faturasını ödemek zorunda kalan emekçiler,  büyük yoksunluk içindeydi. Buna ek olarak havza ile ilgili son derece önemli kararlar, kentteki dinamiklerin hiçbir fikri sorulmadan Ankara’dan alınıyor, bu da ciddi sosyal sorunların doğmasına neden oluyordu. Havzada hızla uygulamaya konulan daraltma politikası, yalnızca madenciler arasında değil, tüm Zonguldak’ta büyük huzursuzluk yarattı. Bu huzursuzluk büyük madenci greviyle patlamaya dönüştü. Ekmeğine, geleceğine sahip çıkmaya çalışan Zonguldak halkı, büyük bir dayanışma örneği göstererek, tüm toplumsal kesimleriyle, dayatılan yıkım politikalarına karşı çıktı' dedi.

ŞİMDİ BİZE LAZIM OLAN O YILLARDAKİ ZONGULDAKLILIK RUHU VE BİLİNCİDİR

Grevin oluş koşullarının bugün de geçerliliğini koruduğunu söyleyen Kantarcı açıklamasını, “Kömür havzasında,  o günkü koşullara göre, ne yazık ki çok fazla bir değişim olmadı. Bugün de havzayı şekillendiren tüm kararlar, yerel aktörlerin hiçbir fikri alınmadan Ankara’dan belirleniyor. Hiçbir sosyal dönüşüm politikası uygulanmadan küçültülen havza, tarihinin en düşük işçi sayısıyla, en düşük üretimini yapıyor. Bunun sonucu olarak Zonguldak hızla nüfus kaybediyor, ekonomik olarak küçüldükçe küçülüyor. Başta ulaşım olmak temel tüm altyapı hizmetleri geciktirilen Zonguldak, hükümetçe, adeta cezalandırılıyor. Geleceksiz bırakılan insanlar büyük kentlere göç etmek zorunda kalıyor. Kentimizin geleceği için buna itiraz etmemiz gerekiyor. Şimdi bize lazım olan o yıllardaki Zonguldaklılık ruhu ve bilincidir. Bu şuurla yeni taleplerimizi oluşturup, tıpkı o günkü gibi tek vücut olarak, yeniden büyük Zonguldak için mücadele etmemiz gerekmektedir. Bunun ilhamı geçmişte verilen büyük mücadelede saklıdır.  Bu umudu bize veren maden işçilerini selamlıyor, başta grevin ölümsüz önderi Şemsi Denizer olmak üzere hayatını kaybeden tüm madencilere Allah’tan rahmet diliyorum' diyerek bitirdi.

Ahmet Öztürk/Zonguldak

İlgili Haberler

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında

Güncel

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Güncel

Bolu'da polisi dinlemeyip kırmızı ışıkta geçen yayalar ceza yedi

Güncel

Özel hastane 'ekonomik' gerekçeyle kapandı... 180 işçi hakları verilmeden işten çıkartıldı!