Cinsel ilişki düşkünlerine kötü haber

Cinsel ilişki düşkünlerine kötü haber

Bilim insanlarına göre haftada birden fazla cinsel ilişkiye girmeye çalışmak çiftleri mutsuz edebilir ve cinsellikten daha az zevk alınmasına yol açabilir.

Cinsellik söz konusu olduğunda, insanlar sayıları abartmaya meyilli olsalar da, ne kadar sıklıkta cinsel ilişkiye girildiği konusunda bilim insanlarının yaklaşık bir tahmini var. Yapılan bir çalışmaya göre ortalama bir yetişkin, yılda 54 kez veya haftada bir kez partneri ile cinsel aktivitede bulunuyor.

Bazı araştırmalar, cinsel ilişkiye girme  sıklığı ile mutluluğu ilişkilendiriyor. Sosyal Psikoloji ve Kişilik Bilimi dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, haftada en az bir kez cinsel ilişkiye giren çiftler, ilişkilerinde daha az sıklıkta cinsel aktivitede bulunanlara göre daha mutlular.

HAFTADA BİR KEZ CİNSEL İLİŞKİ MUTLU EDİYOR

Cinsel ilişkiye girme sıklığı arttıkça çiftlerin ilişkilerinden memnun hissetme olasılığı da artıyor ancak bir yere kadar. Bilim insanlarına göre haftada bir kez cinsel aktivitede bulunmak mutlu ediyor. Bundan daha fazlası ise hayattan gittikçe artan oranda zevk alınacağı anlamına gelmiyor.

Psikolojik olarak, çiftler her iki tarafın da istediği kadar ilişkiye girerlerse mutlu olma eğilimindeler.

FAZLA CİNSEL İLİŞKİYE GİRMELERİ İSTENEN ÇİFTLERİN RUH HALİ KÖTÜLEŞTİ

Yapılan bir çalışmada araştırmacılar, bir grup katılımcı çiftten 90 gün boyunca cinsel ilişkiye girme sıklığını iki katına çıkarmalarını istediler. Denekler cinsel paylaşımlarını önemli ölçüde artırsalar da iki katı seviyesine tam olarak ulaşamadılar. 90 günün sonunda, bu çiftlerin ruh hallerinin önemli derecede kötüleştiği, normal sıklıklarında cinsel ilişkiye giren kontrol çiftleriyle karşılaştırıldıklarında ise cinsellikten daha az hoşlanmaya başladıkları belirlendi.

Cinsel deneyimlerin niceliğinden daha çok niteliğinin önemli olduğuna dikkat çeken bilim insanlarına göre, cinseliğin süresi, duygular, çeşitlilik, partnerle iyi iletişim gibi faktörler cinsel doyum ve dolayısıyla mutlulukla daha yakından ilişkili.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR