İrlanda''da mahkeme kararına ''iç çamaşırlı'' tepki

İrlanda'daki bir tecavüz olayında mahkemenin verdiği karar kadınları harekete geçirdi. 

Cork kentindeki mahkemede 17 yaşındaki bir genç kıza tecavüz eden 27 yaşında adam, savunmasında genç kızın iç çamaşırını kanıt olarak kullandı.  Savunma sırasında avukat Elizabeth O'Connell, jüriye genç kızın dantelli tanga giymesinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek olayda rıza olduğunu ileri sürdü.

Milletvekili Ruth Coppinger, geçen hafta Cork'taki Merkez Ceza Mahkemesinde "dantelli tanga" göstererek tepki koydu.

'DANTELLİ TANGA RIZASI OLDUĞU ANLAMINA GELİR'

O'Connell "Bu kanıt kızın sanığa ilgi duyduğu ve biriyle buluşup, onunla birlikte olmaya açık olduğu ihtimalini gösteriyor. Kızın nasıl giyindiğine bakın, üzerinde dantelli bir tanga vardı" ifadelerini kullandı.

8 ERKEK VE 4 KADINDAN OLUŞAN JÜRİ BERAAT KARARI VERDİ

Bunun üzerine 8 erkek ve 4 kadından oluşan mahkeme jürisi, genç kıza tecavüz ettiği iddiasını reddeden sanığın beraatine karar verdi.

Karar ülkede tepkilere yol açarken, Dublin Tecavüz Kriz Merkezi Başkanı Noeline Blackwell de bir kadının giyim şeklinin sekse davet olarak görülmesi kararının kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

Sosyal medya kullanıcıları da duruma sessiz kalmadı. Twitter'da #ThisIsNotConsent hashtag'i altında toplanan kadınlar, iç çamaşırının biçiminin rıza göstergesi olmadığı ve aleyhte delil olarak kullanılamayacağını belirtti.

​KountessVonKink isimli kullanıcı da "Ne bu 1950'ler mi? Tanrı bilir benim hakkımda ne düşünürlerdi. Genellikle iç çamaşırı giymiyorum. Sanırım toplu tecavüz edilmeyi bekliyorum. Müvekkilinin savunmasında kızın iç çamaşırını kullanan avukat kim?" mesajını paylaştı.

Sosyal medya kullanıcısı bir kadın: Rıza göstermek dantelli iç çamaşırı giymekle olmaz yada herhangi bir kıyafetle de olmaz. Rıza açık ve net olmalıdır. Aksi taktirde bu seks suçudur!

Sosyal medya kullanıcısı bir başka kadın: Dün Dublin'de ki bir protesto esnasında, İrlandalı politikacı(Milletvekili) Ruth Coppinger, elindeki dantelli tanga iç çamaşırını İrlanda hükümetine gösterdi ve 'Tecavüz mitlerine' karşı durdu.

Sosyal medya kullanıcısı bir diğer kadın: Bu kabul edilemez!' İrlanda mahkemesi, tecavüz davasında genç kızın iç çamaşırını bahane ediyor.

YAZARLAR