Çok Okunanlar

Yılmaz Özdil'den 'kitap fiyatı' açıklaması: Atatürk için çaba harcayınca 'istismar' öyle mi?

'Kabataş yalancısı' yandaş gazeteci isyan etti: Sizin gibi düşünmeyen başörtülülere...

Celal Şengör: Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok!

Bitmemiş devlet hastanesine milyonlar ödenmiş! 'Arkasında Menzilciler var...'

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş'tan Soylu'ya yanıt!

Makedonya’nın adı değişti!

Makedonya Meclisi, ülkenin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onayladı.

Makedonya’nın adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak  değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Mecliste onaylandı.

Mecliste yapılan oylamada, milletvekilleri dört yasa değişikliği için  oy kullandı. 120 milletvekilinin bulunduğu Meclisteki oturuma, muhalefetteki İç  Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE)  milletvekilleri katılmazken, 81 milletvekili hazır bulundu. Oturuma daha önce  VMRO-DPMNE’de bulunan ve anayasa değişikliklerini desteklemelerinden dolayı  partilerinden ihraç edilen 8 bağımsız milletvekili de katıldı.

Yunanistan ile Makedonya arasında geçen haziran ayında imzalanan  Prespa Anlaşması çerçevesinde, Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya” olarak  değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Meclisin üçte ikisi olan 81  milletvekilinin oyuyla onaylandı.

Anayasal değişiklikler, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un onaylanmasının  ardından yürürlüğe girecek.

Meclis Başkanı Talat Caferi, İvanov’un daha önce Meclisten geçen  Dillerin Kullanımı Yasası ve Prespa Anlaşması’nı imzalamaması dolayısıyla iki  yasanın da doğrudan Resmi Gazete’ye gideceğini açıklamıştı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da ocak ayında anlaşmayı  Yunanistan Meclisine getirmeyi planladıklarını bildirmişti.

İSİM SORUNU NEDİR?

Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya’yı anayasal adı  olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde  “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin  değiştirilmesini talep ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana güney komşusu  Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya  üye olamıyor.

Makedonya’nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler  (BM) Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan  ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici  referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla üyeliğe  kabul edilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran  Zaev, 12 Haziran 2018’de ülkelerinde düzenledikleri basın toplantılarında  görüşmeler neticesinde “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” adı üzerinde anlaştıklarını  açıklamış, iki ülke hükümet temsilcilerin katılımıyla 17 Haziran 2018’de imzalar  atılmıştı.

Makedonya ve Yunanistan’ın, vardıkları anlaşmada yer alan  yükümlülüklerini tamamen yerine getirmelerinin ardından Makedonya’nın “Kuzey  Makedonya Cumhuriyeti” ismi ile resmi olarak NATO’nun 30. üyesi olması  bekleniyor.

İlgili Haberler

Dünya

Babası gözaltına alınan küçük kız, elleri havada polise yürüdü

Dünya

Dünyanın virüse dayanıklı, genetik tasarımlı ilk bebekleri doğdu

Dünya

İsrail'de tanıdık seçim kampanyası: Gazeteciler hedef alındı

Dünya

Bu kez iltica eden Türklerin sayısı Suriyelileri geçti

Dünya

'Suriye ordusu S-300'ü Mart ayına kadar kullanamayacak'

Dünya

Trump'a yeni rakip: Kamala Harris ABD Başkanlığına aday olduğunu açıkladı

Dünya

Arjantin'de suçluların çaldıklarına devlet el koyup satacak

Dünya

ABD Kongresi sosyalist üyesi Cortez: Adalet içtiğimiz suyla ilgilidir!

Dünya

Maç sırasında yıldırım çarptı: 4 futbolcu öldü

Dünya

Ruhani: Gökyüzünden gelen yetkiyle engelledik ama VPN ile giriyorlar

Dünya

'Rus gemileri, Baltık denizinde ABD gemilerine refakat ediyor'

Dünya

Almanya İran'a yaptırım uygulayacak