Erdoğan’dan yargıya talimat: Kılıçdaroğlu’na dava açın

Erdoğan’dan yargıya talimat: Kılıçdaroğlu’na dava açın

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargıya talimatta bulundu. YSK’nın hukuksuz kararıyla iptal edilen İBB başkanlığı seçimlerine ilişkin Kılıçdaroğlu’nun sarf ettiği sözlerini hedef alan Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’na dava açın” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

Devlet adalet üzerinde yükselir, gelişir, güçlenir, büyür. Adaletin olmadığı bir devlet tıpkı temelsiz bir bina gibi yıkılıp gitmeye mahkumdur.

Dünya 5’ten büyüktür çağrımız aslında bir adalet arayışının gereğidir.BM Güvenlik Konseyi’nde 5 ülke güya adalet dağıtıyor, yok böyle bir şey. Adalet dağıttığını söyleyenler sadece insanlara nasihat çekiyor ve insanları aldatıyorlar. Bugün Kudüs’te, Filistin’de adalet mi var?

Adalet konusundaki hassasiyetimizi kaybettiğimiz dönemlerde felaketler ardı ardına gelmiştir. Adalet teşkilatımız bir dönem FETÖ’nün ağır saldırılarına maruz kaldı. Adalet yolundan sapanların akıbeti yine hukuk içinde hesap vermektir. Türkiye’nin hukuk devleti niteliği başka bir yola izin vermez.

Bana göre öncelikli olan kanun değil, öncelikli olan hukuktur. Burası çok önemli. Kanun yazılır geçer. Hukuk; hak ve halk arasındaki bütünlüğün ta kendisidir. Adalet bayrağı yükseldiğinde dünyada tek bir yoksul, tek bir mazlum kalmaz.

KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI

YSK’nın İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararının ardından bazı siyasilerin sınırları zorladığını görüyoruz.

Dün yine bir siyasi partinin genel başkan yargı mensuplarımıza karşı insanlık dışı sözler sarf etti. Bu kişiler Anayasa’yı bile gözden geçirmemiş. Anayasa’nın 132. maddesi açık ve net. Bunlar öyle ileri gittiler ki affınıza sığınıyorum, küfretmedikleri kaldı. Eleştirebilirsim ama hakaret edemezsin. Buna hakkın yok. Bunun adı densizliktir, hadsizliktir. Bu tür kişileri politikacıların yüz karaları olarak değerlendiriyorum.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR