unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Altıok: Dindar ve Kindar nesil 25 yıl sonra iş başında

Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, TELE1 televizyonunda gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'nun konuğu oldu. Altıok, "Sivas katliamı 25 yıllık dinmeyen bir yangın. Yenileri olmasın isterken yenilerinin olduğu bir acı" ifadelerini kullandı.

ABC Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, TELE1 televizyonu ekranlarında 'Türkiye'nin Seçimi' programında Ertuğrul Mavioğlu'nun konuğu oldu.

Toplumsal Bellek Platformu üyelerinden olan Altıok, Toplumsal Bellek Platformu, Sabahattin Ali cinayetinden Kemal Türkler cinayetlerine kadar öldürülen aydınlar için bir araya geldiğini söyledi. Altıok, "Toplumsal hafızayı tutmak, unutmamak, yeni acıları önlemek ve yaşananların adalete kavuşmasını istiyoruz" diye konuştu.

KİNDAR VE DİNDAR NESİL

Sivas katliamının davasının ardından 'hayırlı olsun' 'yanmadılar, boğuldular' şeklinde katliamı hafife alarak geçiştirme isteği olduklarını söyleyen Zeynep Altıok, Kindar ve dindar nesilden bahsediliyor. Sanatta da karşısınıza çıkar, günlük yaşamda da karşınıza çıkar. Malatya'da Alevilerin evleri işaretlendi evet katliam yapılmadı ancak buna davetiyedir" dedi.

Zeynep Altıok Akatlı şöyle devam etti:

"Bir baba eğer yakılan insanların içinde bulunduğu oteli  göstermek için omuzlarında taşısıyorsa 25 yıl sonra o nesil iş başında. 

Hiçbir zaman siyasetçi olmak istemedim yaşadığım hak gaspları bu noktaya getirdi. Vekilken ne yaptıysam vekillik sonrası da yapmaya devam edeceğim.CHP Sivas'a da Başbağlar'a da Roboski'ye de adalet isteyen bir parti. Bunu sağlayacak koşulları getirecek olan iktidarda olmaktır tabi ona da yakın görünüyoruz.

Devletin bu katliamlardaki rolünü ne kadar görüyorsunuz? sorusuna yanıt veren Altıok, "Biz Toplumsal Bellek aileleri olarak bir araya geldiğimiz de bir takım şeyleri paylaştığımız da biliyor olmamıza rağmen şaşırak gördük. Bazı dava dosyalarında gizli tanık isimleri ortak, herkesin dava dosyası nasıl oluyorsa bir aşamada kaybolmuş. O kadar benzer dosyalar ki" şeklinde cevap verdi."

'ACILAR KİMİN OLURSA OLSUN'

"İtirazım kimin olursa olsun yaşanan acıların ortada kalmaması. Sivas katliamı'nda otelin içinde insanlar varken bir baba çocuğunu omuzuna alıp izletiyorsa, 25 yıl sonra kindar ve dindar nesil iş başında. Aleviler, hukuki süreç dışında bir yola başvurmamıştır bugüne kadar. Sivas katliamı, alevilerin yaşadığı son acı da olmadı malesef"

'ERDOĞAN KAYBEDECEK'

Erdoğan'ın seçimleri kaybedeceğini anketler ve saha çalışmalarımız gösteriyor. Mühürsüz oyları yasallaştırması ve ittifaksız seçime girememesi bunun somut itirafıdır. 

'KÖPEKTEN OY DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR'

"Sakarya'da yaşanan yavru köpek olayından sonra eline salatalık alarak poz veriyor. Köpek salatalık yemez. Her yerden çare arıyorlar. Yavru köpekten bile oy devşirmeye çalışıyorlar"

'ARTIK ALTERNATİF VAR'

"Bir tarafta takım elbiseli, robotik, her şeye ve herkese kükreyen biri varken diğer taraftan mitinginde öz eleştiri yapabilen, bisiklete binen birisi var. 25 Haziran sonra Türkiye nefes alacak." 
 Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Güncel

Zehirlenen işçilere psikolojik baskı: Kapıda çevik kuvvet bekliyor

Güncel

3 askeri hakim meslekten ihraç edildi

Güncel

OHAL kaldırıldı ama...

Güncel

Dün tahliye edilen belediye başkanı, bugün gözaltına alındı

Güncel

Onur Hamzaoğlu için sosyal medya kampanyası

Güncel

Reina katliamı davasında ara karar

Güncel

Adnan Oktar tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Güncel

Kayseri'de 'FETÖ' operasyonu: 7 gözaltı

Güncel

102 göçmen ve 19 cenaze Mersin'e getirildi

Güncel

Aliağa'da 700 işçinin zehirlenmesine sadece o parti tepki gösterdi!

Güncel

İstanbul'da yağmur faciası: 1 ölü, 1 yaralı

Güncel

Osmaniye'de geri dönüşüm fabrikasında yangın