Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

'Erdoğan, Melih Gökçek ile buluştu, Gökçek aday gösterilmeye çok yakın' iddiası

ABD'li kuruluş ile Metropoll'den Erdoğan'ı üzecek anket

Washington’daki düşünce kuruluşlarından Amerikan İlerleme Merkezi (Center for American Progress-CAP) ve Metropoll kamuoyu araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ortak ankette çarpıcı sonuçlar elde eldildi.

Washington’daki düşünce kuruluşlarından Amerikan İlerleme Merkezi (Center for American Progress-CAP) ve Metropoll kamuoyu araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ortak anket, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yüzde 50'yi aşamadığını, yüzde 45,2 bandında kaldığını ortaya çıkardı.

Ahval'in aktardığına göre; seçime beş gün kala, kamuoyu araştırma şirketleri de çalışmalarını hızlandırdı ve siyasi partilerin, cumhurbaşkanı adaylarının seçimlerde alması muhtemel oy oranlarına dair tahminlerini kamuoyuyla daha sık paylaşmaya başladı.

CHP için kamuoyu araştırmaları yürüten Metropoll'ün anketinde, kararsızlar kilit öneme sahip görünüyor.

Amerika'nın Sesi'nden Mehmet Toroğlu'nun haberine göre, Erdoğan cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50 barajını aşamazken, partisi AKP de Meclis'te çoğunluğu sağlayamıyor. 

28 İlde, 24 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında 2 bin 534 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, Erdoğan'a oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 45.2. 

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye oy vereceklerin oranı ise yüzde 19 olarak görünen kamuoyu araştırmasında, İYİ Parti Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'e oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 11.3. 

Diğer partilerin adayları için ortaya çıkan oy oranı tablosu ise şöyle:

HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yüzde 10, Saadet Partisi Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 1.2, Vatan Partisi Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek yüzde 0.3 ve kararsızlar yüzde 8.5.Ankete göre, seçimlerin ikinci tura kalması halinde de Erdoğan seçilemiyor. Buna göre, Erdoğan ikinci turda yüzde 47.9 oy oranına ulaşırken, Muharrem İnce'nin oy oranı yüzde 35.8. Kararsızların oranı ise yüzde 7. 

İttifaklar üzerinden sorulan sorulara verilen yanıtlarda ise, AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 46.2 olarak görünürken, CHP-İYİ Parti, SP ve DP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı lehine oy kullanacağını söyleyenlerin oranı yüzde 32.8 olarak gerçekleşti. 

Ankette dikkate değer bir diğer unsursa, HDP'nin yüzde 10.4 ile seçim barajını aştığı bilgisi. Kararsızların oranı yüzde 7 olurken, hiçbir soruya yanıt vermeyenlerin oranı yüzde 3.1 olarak kaydedildi. 

Seçimlerin, adil ve özgür bir şekilde yapılacağı inancını taşıyanların oranı ise yüzde 54.1. Yüzde 45.9'luk dilim ise aksini düşünüyor. AKP'ye oy vereceğini ifade edenlerin yüzde 90'ı seçimlerin adil bir ortamda gerçekleşeceğine inanırken, CHP ve HDP seçmenin yüzde 87'si, MHP'lilerin ise yüzde 51'i bu düşünceyi paylaşmıyor. 

Ekonomiye dair endişeleri olan ve ekonominin 'kötü idare edildiğine' inanan kesimin oranı yüzde 41 olurken, HDP, CHP ve hatta MHP seçmeninin büyük bir bölümü ekonominin iyi yönetilmediği düşüncesini paylaşıyor. 

Ankette “Hangi ülkeye daha çok güveniyorsunuz? Rusya mı ABD mi?” sorusunu yanıtlayanların yüzde 40’ı “Rusya” derken, sadece yüzde 3’lük bir kesim “ABD” dedi. Yüzde 50’yse, “hiçbirine güvenmiyorum” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 55’i Türkiye’nin NATO’da kalmasını istediklerini belirtse de, aynı zamanda yüzde 57’lik kesimse Türkiye’nin Rusya’yla kalıcı bir ittifak inşa etmesini desteklediklerini kaydetti.

İlgili Haberler

Politika

'Millet İttifakı' yeniden mi kuruluyor?

Politika

Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu'nun kaçak restoranını yıkın önergesi

Politika

Akademisyenlere operasyon; gözaltılar var!

Politika

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Politika

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Politika

Soylu'dan Suriyelilere ilişkin açıklama

Politika

Binali Yıldırım'ın yerine dört isim konuşuluyor

Politika

Künefeci yapılan tarihi meclis, müzeye dönüştürülecek

Politika

Sağlıkla ilgili kritik teklif Meclis'ten geçti

Politika

MHP'den 'af' çağrısı

Politika

Gerici Akit'in hedef gösterdiği yayınevinden yanıt! Ayrıntı'dan destek...

Politika

'ABD'den Kaşıkçı cinayetindeki rolleri yüzünden 17 Suudi vatandaşına yaptırım'