Çok Okunanlar

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Türkiye bir büyük depreme daha hazır değil!

HDP Ağrı Milletvekili Taşdemir: Savcı Sayan’ı rakip olarak görmüyoruz

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, AKP’nin, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal döneminde ‘A takımında’ yer alan, partide il ve ilçe başkanlıkları da yapan Savcı Sayan’ı Ağrı’dan aday gösterilmesini değerlendirdi.

Taşdemir, adaylığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Savcı Sayan konusunda,  “AKP’nin son dönem politikalarına bakmak lazım” diyerek ‘biat’ kültürüne işaret etti. 

Sayan’ı kendilerine rakip görmediklerini söyleyen Taşdemir, “Savcı Sayan Ağrı’da bilinen biridir, çok da ‘iyi yönleriyle bilinmeyen biri’ anlamında söylüyorum. Siyaset yapma biçimi, siyaset yaptığı partiyle kurduğu ilişki hukuku ve onun dışındaki partilere yönelik siyaset üslubu ve biçimi Ağrı’da ciddi biçimde eleştiriliyor. Ciddi anlamda saygınlık sınırlarını korumayan bir siyaset biçimi” dedi.

Ağrı halkının böyle bir siyaset yürütülmesini, siyasi pozisyonu da kendine yakıştırmadığını ifade eden Taşdemir, yoksulluk sınırında son 4 kent arasında yer aldıklarını hatırlattı.

Ağrı’nın çok ciddi sorunları olduğunu söyleyen Taşdemir, “Bu siyaset biçiminin siyaset geleneğini de düşündüğümüzde Ağrı halkının büyük bir beklentisi yok. Bütün bu yönelimlere ve müdahalelere rağmen Ağrı’yı büyük bir başarıyla alacağımızı düşünüyorum. O açıdan artık Savcı Sayan’ı da AKP’liler düşünsün, bence AKP’liler için daha büyük bir sorun” diye konuştu.

HDP’li Ağrı Milletvekili Taşdemir, AKP’nin Ağrı Belediye Başkan  adayı  Savcı Sayan’la ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

2014’DEKİ YEREL SEÇİMLER
“Bizim açımızdan kim olursa olsun Ağrı halkının iradesi bellidir.  Bizden önce 10 yıl AKP belediyeciliği Ağrı’da kendini var etti, var etme biçimini bütün Ağrılılar bilir hatta sloganlaştırdılar AKP belediyeciliğini. 2014’deki yerel seçimlerde Ağrı halkı ilk defa şeffaf, demokratik, katılımcı bir belediyecilikle tanıştı. Maalesef Ağrı ekonomik anlamda özellikle yoksulluk sınırı en kötü iller arasında bulunuyor. Yoksullukta, ekonomik gelişmişlikte, eğitim koşullarında, sağlıkta en kötü 4 il arasında yer alıyor. Her yıl 30 bine yakın insanın göç ettiği bir il Ağrı. Kentimiz ciddi anlamda uzun yılara varan ihmalkarlığın olanaklardan geri bırakılma siyasetinin izlendiği bir yer. İlk defa 2014 yılında kentin kaderi de değişmeye başladı ve biz Ağrı merkezi de almaya başladık. Halk hizmet sunan bir belediyecilikle tanıştı buna karşın 1.5-2 yıl sonra maalesef kayyım atandı. Belediye karakola dönüşmüş vaziyette. Sayıştay raporlarında oradaki yolsuzluklar, usulsüzlüklerin hangi boyuta vardırıldığının yine halkın kaynaklarının nasıl peşkeş çekildiği ortaya konuyor. Bu bizim iddialarımız değil, Sayıştay raporlarında yazıyor. Dolayısıyla Ağrı halkı bu yolsuzlukla anılan bu yerel siyasete karşı tutumu nettir. Açıkçası Savcı Sayan da bizim kendimize rakip gördüğümüz biri değil. Onun şahsı üzerinden çok da siyaset yürütmek istemiyoruz çünkü ona o anlamda değerlendirdiğiniz de işler ciddiye biniyor.

‘SAVCI SAYAN İÇİN AKP’NİN SON DÖNEM POLİTİKALARINA BAKMAK LAZIM’
Savcı Sayan için AKP’nin son dönem politikalarına bakmak lazım. Daha önce kendilerini eleştiren hatta hakaret eden, yerden yere vuran söylemleri dahi kişileri belli mevkilerde görevlendiriyorlar. Bu bakanlıktan tutalım yerel seçimlere kadar. Bizce bu politik yaklaşım   kişileri de siyaseten kendine bağımlı kılma itaat etmeye zorlama biat kültürünü bu şahsiyetler üzerinde politik bir alan olarak değerlendirdiklerini düşünüyorum.

Dolayısıyla Savcı Sayan da Ağrı’da bilinen biridir çok da  ‘iyi yönleriyle bilinmeyen biri’ anlamında söylüyorum.  ‘Çok iyi bilinen biri’. Daha önce başka siyasi partilerde de görev almış. CHP’de bir dönem çalışmıştı. Siyaset yapma biçimi, tarzı, siyasette kendini konumlandırdığı yer, siyaset yaptığı partiyle kurduğu ilişki hukuku ve onun dışındaki partilere yönelik siyaset üslubu siyaset yapma biçimi Ağrı’da ciddi biçimde eleştirilen ciddi anlamda saygınlık sınırlarına korumayan bir siyaset biçimi.

‘AKP’LİLER İÇİN DAHA BÜYÜK BİR SORUN’
Biz kendi açımızdan bir rakip olarak görmüyoruz çünkü Ağrı halkı bu yaklaşımı böyle bir siyaset yürüten, siyasi pozisyonu da kendine yakıştırmıyor. Gerçekten Ağrı’nın çok ciddi sorunları var, talepleri var. Bu siyaset biçiminin siyaset geleneğini de düşündüğümüzde Ağrı halkının büyük bir beklentisi yok. Bütün bu yönelimlere ve müdahalelere rağmen Ağrı’yı büyük bir başarıyla alacağımızı düşünüyorum. O açıdan artık Savcı Sayan’ın da AKPliler düşünsün bence AKP’liler içinde daha büyük bir sorun.”

İlgili Haberler

Politika

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Politika

Dilipak: Sıra 'Helal Disco'ya geldi, Ankara'da açılıyor

Politika

Merdan Yanardağ: Soylu'nun açıklaması kabul edilemez

Politika

AP Dış İlişkiler Komitesi: Türkiye ile müzakereler askıya alınsın!

Politika

Halkevlerinin kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlandı

Politika

Sağlık Bakanı'nın üniversitesi Menzilcilerin örgütlenmesini anlatan kitabı önerdi

Politika

Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler ABD'ye gidiyor

Politika

30 yıl Adnan Oktar'ın yanında kaldı tüm bildiklerini anlattı: Genç kızlarla görüşen erkekler...

Politika

Mersin krizi çözüldü: Burhanettin Kocamaz DP'den aday oluyor

Politika

Karamollaoğlu 'taklacı bakan'ın arkasında durdu: 'Etkin pişmanlık kuralına uygun bir karar'

Politika

Süleyman Soylu, tacizci polise sahip çıktı!

Politika

Yıldırım itiraf etti: Yeşil alanımız ve depremde toplanma alanımız yetersiz