Kılıçdaroğlu''ndan sokak çağrısı!

Kemal Kılıçdaroğlu, İnsan Haklarında Eşitlik ve Adalet Çalıştayı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

İnsan olarak eşit haklara sahipsek, biz adaleti büyük ölçüde gerçekleştirmiş oluruz. O nedenle yasalarda eşit haklardan söz edilir o hakların bize verilip verilmediğinin sorgulanması gerekir.

Bizim Anayasamızda da insan hakları ile ilgili önemli düzenlemeler var. Bugün farklı boyutlar konuşulacak ben ekonomi konusundaki haklara değineceğim.

Herkes yaşama hakkına sahiptir diyor Anayasa. Sokağa bırakılan, açlıktan ölen çocukları düşünün gerçekten bu hakkı savunabiliyor muyuz?

Mülkiyet Hakkı, Aile ve Çocuk hakları için de bir düzenlememiz var. Buradan tüm hak derneklerine sesleniyorum gelin birlikte Aile Sigortası'nın çıkmasını sağlayalım. 102 Sayılı düzenlemeyi parlamento yıllar önce kabul etmiş. Kişiyi açlığa ve yoksullağa mahkum eden, dilenciliğe mahkum eden bir süreç var. Sendikaların ısrarla bunu istemesi gerek.

Emekli yaşı oldu 65, işten çıkarıyorlar. 55 yaşında iş bulamıyorsunuz, devlete gidiyorsunuz devlet diyor ki yaşın daha genç. Nasıl yaşayacak bu insan

Kıyılardan herkesin yararlanma hakkı var. Kim faydalanabiliyor bu haktan. Kıyılar gökdelenlerle doldurulmuş.

Yasaya göre çiftçiye verilmesi gereken bir hak verilmiyor. Bugüne kadar ödenmesi gereken 124 milyarın üzerindeki ödeme verilmedi. Ziraat odalarının dava açması lazım. Kimse korkudan dava açamıyor.

SOKAĞA ÇAĞRI

Bütün meydanların dolması gerekiyor. Biliyorum şimdi ‘Kılıçdaroğlu halkı sokağa çağırdı’ diyecekler. Kimse kusura bakmasın bütün bunlar karşısında işçiler sokağa çıkmıyorsa o işçiler işçi değildir.

İşsiz olan insandır. İşsiz insanın sağcısı, solcusu, kadını olmaz. O insana insanca yaşayacağı bir ortamı sağlamak zorundayız

“Sendika Hakkı. En açık örneği Flormar. İşçiler sendika kurdular diye işlerinden çıkarıldı. Sendikaların tamamının buna sahip çıkması, işçilerin yanında olması gerekmiyor mu? Siz kendi hakkınıza sahip çıkmazsanız kimse size hak vermez!

'YENİ ALDIĞIMIZ BELEDİYELERDE 3 AYLIK FARKI İŞÇİLERE ÖDEYECEĞİZ'

Yeni alacağımız belediyelerde de 1 Ocak-31 Mart arası 3 aylık farkı çalışanlara ödeyeceğiz. Hiç kimseyi işten çıkarmayacağız. Bu bir haktır ve bunun teslim edilmesi gerekiyor.

 

YAZARLAR