THY’den politik manevra: Koç Holding’le ortaklığı bitiriyor, Demirören’le anlaşıyor

THY’den politik manevra: Koç Holding’le ortaklığı bitiriyor, Demirören’le anlaşıyor

THY, üçüncü havalimanında Koç Holding’in ortağı olduğu Opet’le ortaklığını bitiriyor. Opet’in yerine Demirören Grubu’ndaki Total alınacak.

Airporthaber.com Genel Yayın Koordinatörü Ali Kıdık, Türk Hava Yolları’nın yüzde 50 ortaklığının bulunduğu Opet ile anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu. Opet’in hisselerinin yüzde 50’si Koç Holding’e ait.

Kıdık’ın aktardığına göre, Türk Hava Yolları yeni anlaşmasını Demirören Grubu’na ait olan Total, Azerbaycanlı devlet enerji şirketi SOCAR, Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun ortak şirketi İGA ile beraber ortak kurulacak şirketle anlaşacağını ifade etti.

Kıdık’ın aktardığına göre, THY’nin söz konusu oluşumlarla beraber kuracağı yeni şirkette ortaklık payının yüzde 25 olacak.


Kıdık’ın Twitter üzerinden duyurduğu mesajı şöyle:

“THY, İGA’da Opet ile anlaşmasını sonlandırıyor. Yüzde 50 ortaklıktaki Opet yerine Total, Socar, İGA VE THY ortaklığındaki yeni şirkette yüzde 25’er hisse alındı. E şimdi kim karlı bu işten. Yüzde 50’den yüzde 25’e”

2010 yılında THY, Sabiha Gökçen Havalimanı hariç diğer tüm havalimanlarında akaryakıt ikmal hizmeti almak için THY-Opet Havacılık Yakıtları şirketi ile anlaşmıştı.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR