Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Akdeniz'de ölüm bilançosu!

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) açıkladığı verilere göre 2016 yılının ilk altı ayında en az 3 bin 694 kişi ülkesinden kaçmaya çalışırken ölü ya da kayıp olarak kayıtlara geçti. Örgütün Genel Direktörü William Swing, bunun bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 artış olduğuna dikkat çekti.

En tehlikeli kaçış rotası: Akdeniz

Küresel çapta en tehlikeli kaçış rotası bu yıl da Akdeniz olarak kalmaya devam ediyor. Haziran ayı sonuna kadar Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan en az 2905 kişi boğularak can verdi ya da kayıp olarak kayıtlara geçti. Bunların büyük bir kısmı, yani 2 bin 500’den fazlası Afrika’dan İtalya’ya geçmeye çalışırken hayatını kaybetti. Swing, bu sayının yaz aylarında çok daha yükselebileceğine dair uyarıyor.

En fazla sığınmacının Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiğine dikkat çeken Swing, bununla birlikte Suriye ve Afganistan’daki çatışmalar nedeniyle dünyanın diğer bölgelerindeki krizlerin göz ardı edildiğini vurguladı. Swing aralarında Irak, Yemen ve Güney Sudan olmak üzere küresel çapta 9-10 noktada mülteci krizi yaşandığına dikkat çekti.

1 milyondan falza sığınmacı

Uluslararası Göç Örgütü’nün istatistiklerine göre 2016 yılının ilk yarısında Akdeniz üzerinden 238 binin üzerinde sığınmacı Avrupa’ya geçti. 2015 yılında Avrupa’ya geçen sığınmacıların sayısı ise toplamda bir milyonu geçmişti.

Swing, 'Balkan rotası'nın kapatılması ve AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının büyük bir değişiklik yaratmayacağı kanaatinde. Göç Örgütü Direktörü, çaresizlik içerisindeki sığınmacıların mutlaka başka yollar arayacaklarını belirtiyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) 165 üye ülkesi ile küresel çaptaki en büyük uluslararası yardım örgütlerinden birisi. Örgüt 2015 yılından bu yana Berlin’de oluşturduğu bir veri tabanı yardımı ile mültecilerin küresel çaptaki durumlarına yönelik çeşitli istatistiksel veriler sunuyor.

İlgili Haberler

Dünya

NYT'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni iddia

Dünya

SANA: Koalisyon'un hava saldırısında çok sayıda kişi öldü

Dünya

İsrail Ordusu, Gazze'deki El Aksa televizyonunu vurdu

Dünya

Yunanistan'dan 'Karasular' açıklaması: Türkiye dahil kimse inkar edemez

Dünya

İsrail ordusu, Gazze'de 70 hedefin vurulduğunu duyurdu

Dünya

Fransız maliyesi sosyal ağlarda gizli zengin avına çıkacak

Dünya

Fransa'dan Facebook ile iş birliği

Dünya

Washington Post'tan ABD Kongresine Kaşıkçı çağrısı

Dünya

Meksika'da 2 kişi WhatsApp'tan yayılan sahte haber sonrası yakılarak öldürüldü

Dünya

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere: 'Aşağılık çakallar', 'fahişeler'

Dünya

Los Angeles Belediyesi, Kristof Kolomb'u sildi

Dünya

İran: Ordu petrol tankerlerimizi koruyacak