Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Akit IŞİD'i böyle akladı

Yeni Akit gazetesi, Reina katliamıyla ilgili "istihbarat uzmanları"na dayandırdığı haberde, yaşanan saldırıda MOSSAD kokusu olduğunu öne sürdü.

Saldırının "CIA-MOSSAD-FETÖ ORTAK YAPIMI" olduğunu öne süren gazete, buna dayanak olarak çeşitli argümanlar öne sürdü.

Gazete "MOSSAD" bağlantısını şöyle kurdu: "Klasik bir terör saldırısında teröristlerin 'geri dönmemek' üzere güdümlendiği; istihbarat birimlerinin operasyonlarında ise 'alan'ın özellikle "hayatta kalma' özerine modellendiği bilgisi, Reina tetikçisinin davranışlarıyla da bire bir örtüştü."

Kırgızistan'da FETÖ'nün "güçlü olduğunu" hatırlatan gazete, bunu FETÖ bağlantısına "delil" olarak gösterirken, flash bombalarının ABD yapımı olmasından yola çıkarak da katliamın lojistik desteğinin ABD'den olduğunu iddia etti.

Yeni Akit'in haberinin ilgili kısmı şöyle:

"'MOSSAD unsuru' olduğu değerlendirilen tetikçinin bir terörist' gibi sadece önüne değil, bir 'ajan' gibi arkasına da dönerek ateş açması dikkat çekerken, saldırı anında ABD özel kuvvetlerinin elindeki flash bombalarını kullanması lojistik desteğin CIA tarafından verildiğini gösteriyor.

KIRGIZİSTAN FEÖTÖ'NÜN ETKİSİNDE

Saldırganın FETÖ'nün güçlü okluğu ülkelerden biri olan Kırgızistan'dan Türkiye'ye getirilmesi. Saldırı sonrasında olay yerinden 'alınma' yöntemi de FETÖ'nün 'otorite' olarak tanımladığı İsrail'e olan bağlantılarının bir sonucu olarak değerlendiriliyor. İstihbarat uzmanları bu saldırı ile işbirlikçi bürokratlara da mesaj verildiği görüşündeler."

SADECE IŞİD'İ SUÇLAMADILAR

Yeni Akit haberinde katili birçok unsurla bağlantılı gösterirken, ana sayfada bir kelimeyle bile IŞİD'e değinmedi. Saldırı sonrası hükümet yetkilileri, katlimın IŞİD tarafından yapıldığını açıklamış, IŞİD de yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmişti.

Ancak Yeni Akit, saldırıda IŞİD'in rolüne hiç değinmedi.

AKİT'İN HABERİNİN TAMAMI ŞÖYLE

akiticerik1.jpg

Reina saldırısını gerçekleştiren 'profesyonel’ tetikçinin kimliğine ilişkin sır perdesi tartışılmaya devam edilirken, terör uzmanlarından çok önemli bir açıklama geldi. Uzmanlar, saldırganın bir terörist gibi değil bir ajan gibi davrandığına dikkat çekerek olayın merkezinde MOSSAD, CIA ve FETÖ bulunduğunu belirtti.

Yeni Akit’in istihbarat dünyasına yakın önemli bir uzmandan edindiği bilgilere göre Türk devleti, Reina hamlesine ilişkin genel okumasını tamamladı, verilmek istenen mesajı aldı. Olayı araştıran ekipten olmamakla birlikte devletin başka birimlerinden soruşturma sürecine verilen katkılar çerçevesinde saldırının merkezinde İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’ın bulunduğu yönündeki yaklaşım ağırlık kazandı. Kamera görüntülerinden yapılan ilk tahlillerde tetikçinin özel 'eğitimli’ olduğu şeklindeki görüşten hareket eden istihbarat uzmanları, olayda MOSSAD kokusu aldı. MOSSAD’ın bir süredir Türkiye’de bu ölçüde operasyonlar gerçekleştirebilme yeteneği bulunmasa da, örgütün Reina saldırısı ile bu 'yeteneğini’ tekrar canlandırma hamlesinde bulunduğu değerlendirildi.

CIA LOJİSTİK DESTEK VERDİ

Hiçbir işinde silahlı unsurlarını olay yerinde kaptırmayan ve 'büyük açıklar’ vermeyen MOSSAD’ın daha önceki operasyonlarıyla karşılaştırma yapan uzmanlar, 'tipik bir MOSSAD işi’ tespitini kayıtlara geçtiler. Ayrıca bu olayda MOSSAD’ın, Amerikan istihbarat örgütü CIA’den de lojistik destek aldığı değerlendirildi. Klasik bir terör saldırısında militanların 'geri dönmemek’ üzere güdümlendiği; istihbarat birimlerinin operasyonlarında ise 'ajan’ın özellikle 'hayatta kalma’ üzerine modellendiği bilgisi, Reina tetikçisinin davranışlarıyla da bire bir örtüştü. 'İstihbarat’ unsuru olduğu değerlendirilen tetikçinin sadece önüne değil, arkasına da dönerek ateş açması dikkat çekti.

AMBULANSLARIN KAMERA KAYITLARI

Saldırganın olay yerinden 'alınma’ yöntemi noktasında ise bir ambulansın kullanıldığı değerlendiriliyor. Muhtemelen, olay yerine ilk gelen ambulans ile ya hastane safhasında veya yolda aktarma ile saldırganın olay yerinden uzaklaştırılması sağlandı. Operasyonun tüm süreçlerinin büyük bir 'doğallıkla’ tatbik edildiği üzerinde duran uzmanlar, saldırının verdiği mesajlar noktasında da çarpıcı ihtimaller üzerinde çalışıyorlar. Saldırganın mekanda gözettiği ilk hedefin Arap turistlerin bulunduğu loca olması, olayın esasında çok maksatlı olmakla birlikte 'nokta’ atışlı bir 'suikast’ operasyonu şeklinde planlandığı görüşünü ortaya çıkardı. İlk hedef ortadan kaldırılmışken diğerleri de onun üstünü örtmek için kurban edildi.

LÜBNAN’A MESAJ VERMEK İSTEDİLER

Mekanda hayatını kaybeden Arap bayanlardan birisinin Lübnan’ın önemli bir siyasetçisi, diplomatı veya işadamının kızı olması gerektiğini değerlendiren istihbarat uzmanları, Lübnan’ın bölgesel diplomaside kritik bir merkez olma statüsüne bir mesaj verildiği teşhisinde bulundular. Lübnan’a, “Bizden habersiz iş çevirme! Bizi Türkiye ile 'başbaşa’ bırak!' mesajı verildiği kaydedildi. Bu noktada Suudi Arabistan’a da özel mesaj verilmiş olabileceği vurgulandı. Neticede, Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Lübnan üzerinden gerçekleştirmekte olduğu temaslar engellenmeye çalışıldı.

'ESKİSİ GİBİ DEVAM EDELİM’ MESAJI

Saldırının Türkiye’ye verdiği mesajlar ise, “İstersek iç savaş çıkarabiliriz!' tehdidi, “Bizimle olmak zorundasın!' dayatması ve “Biz hâlâ çok güçlüyüz!' mesajı şeklinde sıralandı. Ayrıca bürokrasiye de bir mesaj verildiğini değerlendiren stratejistler, sayıları çok az kalmakla birlikte 'Eski Türkiye’nin 'işbirlikçi’ bürokratlarına, “Bakın Türkiye’de gücümüz devam ediyor. Operasyon çekiyoruz ve aydınlatılamıyor. Yeni Türkiye’ projesine destek vermeyin! Eskisi gibi devam edelim!' dendiğini kaydettiler.

SALDIRI SONRASI DEZENFORMASYON

Yılbaşı akşamı Ortaköy’de Reina isimli bir gece kulübüne düzenlenen saldırı sonrası, sosyal medyada eş zamanlı olarak provokasyon çalışması başlatıldı.

Katliamın yaşam şekline yönelik bir saldırı olduğu algısı yönündeki algı için sosyal medyada saldırganın Noel Baba kıyafeti giydiği öne sürüldü.

Kartel medyasının yazar çizer takımı da Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı Cuma hutbesini hedef alarak saldırı ile bağlantı kurmaya çalıştı.

Polis daha kamera kayıtlarını araştırdığı esnada FET֒nün pasaport birimine sızmış militanları başka bir şahsın görüntüsünü internete sızdırdı.

Bunun üzerine yüzlerce asılsız ihbarla emniyetin telefonları kilitlendi. Örgüt kaotik ortamdan faydalanarak katilinin firarı için zemin oluşturdu.

İlgili Haberler

Medya

CNN Türk'ün internet sitesinde editörler işten atıldı

Medya

AKP'den Yeni Şafak'a tepki: Adalet herkese lazım

Medya

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

Medya

Serdar Cebe'nin yeni adresi belli oldu

Medya

Turkuvaz Medya'da çok sayıda kişiyi işten çıkardı

Medya

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Medya

Deniz Zeyrek'in yeni adresi belli oldu

Medya

Jet Sosyete dizisinde olay sansür

Medya

Fatih Altaylı, Adnan Oktar'a kızgın: Bana bir daha mektup yazma

Medya

Gazeteci Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı

Medya

Kürşat Bumin hayata veda etti

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız