darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

Erdoğan'ın başdanışmanlığına atanan Tanrıverdi'nin şirketi darbe öncesinde FETÖ'den tutuklanan subayla görüşmüş!

Son kullanıcıdan eğitici seviyesine kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetleri veren SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi, dün Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı görevinegetirilmişti. Ancak Tanrıverdi’nin görevinin detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı.

Cumhuriyet’in iddiasına göre TSK’dan emekli edilen ve atılan askerlerden oluşturulan SADAT, Genelkurmay tarafından ilk olarak 7 Mart tarihinde resmen kabul edildi. Bilginin, Tanrıverdi’nin birimlere yönelik iç yazısında yer aldığı öne sürüldü.

Tanrıverdi’nin “Değerli arkadaşlarım' diye seslendiği yazısında, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la görüşme talebinin gündem yoğunluğu sebebiyle reddedildiği, daha sonra Ulusoy’un görüşme talebini kabul ettiği belirtildi.

'İslam ordusu kavramının içininin nasıl doldurulacağı tartışıldı’

7 Mart’ta gerçekleştirilen görüşmenin yer aldığı yazışmada, 'İslam ordusu kavramının içinin nasıl doldurulacağı’ konusu tartışıldı. Ancak bu konunun o tarihlerde Suudi Arabistan’ın girişimiyle gündeme gelen ve Türkiye’nin de katılacağı belirtilen yeni oluşum çerçevesinde ele alınmış olabileceği belirtiliyor.

'Yasa tekliflerinin desteklenmesi’

İki saati aşkın süren görüşmede gündeme gelen konular, yazışmada şöyle aktarıldı: “Yargıya kapalı ve açık idari işlemlerle TSK’dan çıkarılan askerlerin mağduriyetlerin giderilmesi için hazırlanan yasa teklifi ve SADAT A.Ş. ile ilgili olarak, 'Savunma Sanayi Hizmet sektörünün’ oluşmasını sağlayacak yasa teklifi ile İslam Ordusu kavramının içinin nasıl doldurulacağı hususu oluşturmuştur. Yasa tekliflerinin desteklenmesi için gayret sarf edeceklerine dair vaat alınmıştır.'

Genelkurmay için “20 yıl sonra girdiğimiz' ifadesi kullanılan yazıda, görüşmeden memnun olunduğu da aktarıldı.

SADAT’ın görüştüğü general darbe girişiminden tutuklu

Ulusoy, darbe girişiminden bir hafta sonra tutuklanmış, tutuklanma gerekçesinin Akar’ın yaveri Yarbay Levent Türkkan’ın “Kesin cemaatçi olduğunu biliyorum' ifadesi olduğu belirtilmişti.

Darbeci olmadığını öne süren Ulusoy, ifadesinde darbe girişimini önlemek için çaba sarf ettiğini ama başarılı olamadığını anlatmıştı.

Lice’nin bombalanması, ÖSO’ya eğitim ve TSK’ya alternatif yapılanma iddiası

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, 22 Haziran’da başlayıp, 3 Temmuz’da biten operasyonda Lice’nin bombalandığını, ormanların yakıldığını, insanların yaşam alanlarının tahrip edildiğini belirterek, bunu yapanlarla ilgili “Tayyip Erdoğan’nın kendisine bağlı özel bir birim mi bilmiyoruz' ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra bu birliklerin SADAT olduğu öne sürülmüştü.

SADAT hakkında CHP’nin verdiği soru önergesine ise yanıt alınamamıştı. İddialar arasında SADAT’ın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarına sokak savaşı dersi verdiği de yer alıyordu.

SADAT hakkındaki iddialardan biri de, kuruluşun TSK’ya alternatif bir yapılanma içinde olup olmadığıyla ilgiliydi.

İlgili Haberler

Güncel

Okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

Muş'ta mobilya fabrikasında yangın

Güncel

Haseki Hastanesi ek binasında yangın!

Güncel

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ankara'da

Güncel

Borç verdiği kişiyi yolda durdurup öldürdü

Güncel

FETÖ'den aranan emniyet eski müdürü yakalandı

Güncel

Ankara'da silahlı saldırı: Çok sayıda yaralı var

Güncel

MHP'den 'döviz hesabı' kararı

Güncel

Hakan Atilla Pensilvanya cezaevine nakledildi

Güncel

Çakıcı'nın adamlarına operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Güncel

Benzin ve motorine büyük zam!

Güncel

Kocaeli'de, hafriyat kamyonunun çarptığı bisikletli öldü