darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

'FETÖ'nün ikinci darbe girişimi için gizlenen askerler yakalandı' iddiası!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fetullahçı Terör Örgütü içerisinde yer alan ve pişman olduğu için, itirafçı olan F.T.'nin ifadesine başvurdu. ABD'de bir eyaleti örgüt imamı olarak görev yapan F.T.'nin ifadesi doğrultusunda, askeriye içerisinde kripto olarak bekletilen FETÖ üyeleri olduğu belirtti.  Sözcü'den Habip Atam'ın haberine göre, savcılığa verdiği ifadesinde,  bir dönem Harp Akademisi öğrencilerinin imamlığını yaparak, bu öğrencilere, Fetullah Gülen'in kitaplarını okutarak, eğitim verdiğini belirten F.T. kripto öğrencilerin çoğunu, tanıdığını söyledi.  F.T., eğitim verdikten sonra, öğrencileri, “kara kuvvetleri' “deniz kuvvetleri' ve “hava kuvvetleri' imamlarına teslim ettiğini söyledi. F.T.,  bu imamların isimlerini de tek tek ifadesinde belirtti.  Bunun ifadeler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

ALBÜM'DEN TEŞHİS ETTİ

Cumhuriyet Başsavcılığı tahkikatın yürütülmesi için İstanbul Emniyeti'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nü görevlendirdi. F.T.'nin imamlık yaptığı dönemdeki isimleri teşhis etmesi için, Harp Akademisi yıllığı, itirafçı örgüt üyesine gösterildi. Tüm isimleri kapatarak numaralandıran polis, F.T.'nin eğitim verdiği kişileri teşhis etmesini söyledi. F.T.'nin fotoğraflarla teşhis ettiği kişilerle, isimlerin örtüştüğünün belirlenmesi üzerine soruşturma derinleştirildi.

ALBAYLAR BELLİ OLDU

F.T.'nin teşhis ettiği Albay rütbesindeki, Adem O., Ahmet Y., Atalay U., Ayhan Y., Bora Ö., Fatih O.S., Fehmi T., Gürol İ., İlker D., İlyas D., Mehmet H., Mevlüt K., Mevlüt Y., Mithat D., Murat C.G., Murat K., Mustafa A., Sabit H.Ş., Şaban A., Şükrü B., Ünal A., Üret A.Ç., Yalçın Ç.'nin profilleri tek tek incelendi. Şüphelilerin, bazıların Bank Asya hesapları oldukları ve hareketlenmelerin örgüt talimatıyla uyumlu olduğu bazılarının gizli yazışa programları kullandığı tespit edildi. Bu tespitler üzerine,  F.T.'nin itirafının doğru olma ihtimali kuvvet kazandı. F.T. ve soruşturmaya eklenen başka bir gizli tanığını ifadesi doğrultusunda, 5 albay, bir binbaşı ve 4 astsubayın da ismine ulaşıldı.

GÖREV BEKLİYORLAR İDDİASI

Araştırmalarda, şüphelilerin, darbe girişimi sırasında oluşturulan listelerde yer almamaları dikkat çekti. Gizli tanık ifadelerinde, şüphelilerin başarısız kalkışma sonrası yeni talimatlar için saklandığı öne sürüldü. Örgütten talimat bekledikleri iddia edilen şüphelilerin, farklı görevlerde olmaları da dikkat çekti. Savcılık, şüphelilerle ilgili elde edilen maddi delilleri ve daha önce gözaltına alınan FETÖ'cü askerlerin itirafları karşılaştırdı. F.T.'nin teşhis ettiği ve geçmişte eğitim verdiği isimlerin askeriye içerisindeki “kripto' yada “Uyuyan hücre' olarak tabir edilen örgüt üyeleri olduğu sonucuna ulaşıldı.

SİVİL YAPILANMA BELİRLENDİ

F.T.'nin ve diğer bir itirafçının ifadelerinde, askerlere talimat veren sivil yapılanmalar hakkında da bilgiye ulaşıldı.  FETÖ'nün Cağaloğlu Semt İmamı olduğu iddia edilen “Selim' kod adlı Sezai S.'nin de aralarında, bulunduğu 6 isim tespit edildi.

Soruşturmanın tamamlanmasıyla, şüpheliler gözaltına alındı. Şüpheliler Vatan Caddesi'ndeki İstanbul  Müdürlüğü'ne götürüldü.  Emniyette sorgulanan şüpheliler işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

İlgili Haberler

Güncel

Yandaş yazarın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Güncel

Avcılar'da tekstil atölyesinde yangın

Güncel

Erdoğan tekrarladı: Onların dolarları varsa bizim Allah'ımız var

Güncel

İbrahim Kalın'dan New York Times'a tepki

Güncel

'Erdoğan ve Trump, eylülde New York'ta yüz yüze görüşebilir'

Güncel

TSK'dan 4 bölgede hava operasyonları!

Güncel

Ticaret Bakanlığı'na atama Resmi Gazete'de

Güncel

Adana'da uyuşturucu operasyonu

Güncel

Festivalde ilginç anlar

Güncel

ABD Savunma Bakanı Mattis'ten Türkiye açıklaması

Güncel

Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor

Güncel

Kadın cinayeti zanlısı, Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalandı!