darbeicindedarbegif.gif

Halk otobüsündeki cinsel taciz iddiaları Meclis’te

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul’da halk otobüsünde yaşanan cinsel taciz iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul’da halk otobüsünde yaşanan cinsel taciz ile ilgili önergesinde “Son verilere göre, İstanbul genelinde cinsel tacize uğradığı için güvenlik birimlerine getirilen kız çocuğu sayısı 1.853’tür. Bu çocukların 344’ü 11 yaş ve altında, 972’si ise 15-17 yaş arasındadır. Bu çocuklardan, toplu taşım araçlarında tacize ve şiddete uğrayanların sayısı nedir?” şeklinde sordu.

Halk otobüsündeki cinsel taciz iddiaları Meclis’te

İlgezdi’nin soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98’nci ve Meclis İçtüzüğünün 94’üncü maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

02.04.2018

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

İstanbul Milletvekili

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi

Geçtiğimiz Şubat ayında, İstanbul’da, Ortaköy’deki evine gitmek için Mecidiyeköy’den özel halk otobüsüne binen 19 yaşındaki genç kızın tacize uğradığı iddiaları basına yansımıştır. Soruşturmayı tamamlayan savcılık iddianamesinde, şüphelinin müştekiyi rızası dışında araçtan indirmeyerek alıkoyduğu ve sözlü olarak cinsel tacizde bulunduğu belirtildi. Müştekinin kararlı tavırları nedeniyle olayın ileri boyutlara varmadığı ifade edilen iddianamede, Halk Otobüsü şoförü A.A.’nın “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve cinsel taciz” suçlarından 18 yıla kadar hapsi istendi.

Ne var ki, İstanbul’un göbeğinde taciz dehşetini yaşan 19 yaşındaki L. M. ne ilktir ne de son olacaktır. Kanunlar kadınları taciz ve şiddet karşısında korumakta yetersiz kalıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun, geçtiğimiz şubat ayında basına yansıyan verilerden derlediği rapora göre, 31 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınların 23’ü yabancı kişiler, 7’si tanıdığı kişiler, 1’i üvey babası tarafından şiddete uğradı.

Bu bağlamda;

1- Son bir yılda İETT ve Özel halk otobüsünde cinsel şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle Emniyete başvuran kadın sayısı nedir?

2- Son bir yılda İETT ve Özel Halk Otobüsünde tacizde bulunduğu gerekçesiyle lisansı iptal edilen ve hakkında suç duyurusunda bulunulan şoför sayısı nedir? Kaçı tutuklanmıştır?

3- İETT ve Özel Halk Otobüsünde tacizde bulunduğu gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan ama görevine devam eden şoför var mıdır?

4- İETT ve Özel Halk Otobüsünde tacizde bulunduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan/görevine son verilen sayısı nedir?

5- Son verilere göre, İstanbul genelinde cinsel tacize uğradığı için güvenlik birimlerine getirilen kız çocuğu sayısı 1.853’tür. Bu çocukların 344’ü 11 yaş ve altında, 972’si ise 15-17 yaş arasındadır. Bu çocuklardan, toplu taşım araçlarında tacize ve şiddete uğrayanların sayısı nedir?

6- Özellikle İstanbul genelindeki toplu taşım araçlarında meydana gelen taciz ve şiddet olaylarının bir türlü önlenememesi ve sorumlular hakkında kamuoyu vicdanını rahatlatıcı caydırıcı cezaların verilememesinin sebebi, örneğini bazı illerde gördüğümüz ve kadına yönelik şiddeti normalleştiren “pembe otobüs” gibi uygulamaları meşrulaştırmak mıdır? “

 

 

 Çok Okunanlar

Ahmet Hakan, Atatürk'e hakaret eden gericiye böyle sahip çıktı

Ankara'daki patlama sesinin nedeni belli oldu

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

İlgili Haberler

Güncel

Yaralı askerden acı haber

Güncel

Otomobille vidanjör çarpıştı: 3 ölü

Güncel

Beykent Üniversitesi'ndeki grevden sonuç çıkmadı: İşçiler zorla yerleşkeden çıkarılıyor

Güncel

Manisa'da orman yangını

Güncel

Lahanaya gizlenmiş 15 kilogram eroin bulundu

Güncel

Kapalıçarşı'daki Nusr-Et tabelası kaldırıldı!

Güncel

Ömer Faruk Eminağaoğlu | Atatürk'e ve cumhurbaşkanına hakaret suçlarında, Erdoğan hukukunun şifreleri...

Güncel

2600 işçi sudan zehirlenmemiş

Güncel

Siirt'te askeri araç devrildi

Güncel

Rahatsızlandığı için antibiyotik içti hayatını kaybetti

Güncel

Eren Erdem: Siyasi tutukluyum

Güncel

Siirt'te askeri araç devrildi: 4 asker yaralı