unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez: Doların yükselmesinin panzehiri faizi yükseltmektir

RS FM'de Enver Aysever'in yayın konuğu olan iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, doların yükselişiyle ilgili görüşlerini aktardı. Sönmez, doların 2016 yılını yüzde 20 yükselişle kapattığını ve yeni yılın ilk günlerindeki artışın da geleceğe dair bir işaret olduğunu söyledi.

Doların bir nabız olduğunu söyleyen Mustafa Sönmez, "Yeni yılın ilk iki gününde doların 3.60'a sıçrayarak çıkması ekonomi geneline dair bir mektup gönderiyor, işler böyle olacak diyor. Artma eğiliminde dolar" dedi. Doların yükselişinin yurtdışındaki ve yurtiçindeki gelişmelere bağlı olduğunu, Amerika Birleşik Devletlerinde 20 Ocak'ta Donald Trump'ın göreve başlayacağını ve FED'in faiz artırarak sermayeye işaret verdiğini söyledi. Sönmez, "Sermaye Türkiye gibi ülkelerden sıcak parayı çekince, dolar miktarı azalır, fiyatı artar. Türkiye ekonomisi yabancı paraya bağımlı ve bu para içeride kalmadı. Ama bu parayı dışarıya iten de bir dinamik var. O da durmak bilmeyen kaos ve karmaşadır. Antidemokratik iklimdir. Tek adam rejimine gidilmesidir. Enflasyon umulmadık şekilde 8,5 ile bitti. Önümüzdeki yıl çift haneye çıkma ihtimali var. Bunlar sermayeye iyi gelmeyen, ona huzur vermeyen şeyler. Bugüne kadar böyle şeyler varsa da dünyada gidebilecekleri adres yoktu" şeklinde konuştu.


'DOLARIN YÜKSELMESİNİN PANZEHİRİ FAİZİ YÜKSELTMEKTİR'

Yakında açıklanacak işsizlik rakamlarının ciddi olarak büyüdüğünü ve yeni üniversite mezunlarının iş bulamadığını söyleyen Mustafa Sönmez, "Yavaş yavaş işten çıkarmalar başladı. Bir haneye giren gelirin sıfırlanması demek işten çıkarmak. Şirketler tehdit altında. 213 milyar dolar döviz açıkları var. Yani elindeki ile bunu kapatamıyor, döviz temin etmesi lazım. 2.5 liradan borçlanırken şu anda 3.5 liraya borçlanıyor demek. Doların yükselmesinin panzehiri faizi yükseltmektir. O zaman dışarıya giden para tam anlamıyla akbaba gibi üşüşür. İçeride parasını dolar olarak tutanlar onu TL'ye çevirip, faiz alır. Tek çözüm bu. Eğer faiz artmazsa dolar başını alır gider. İçeride bekleyen sıcak para gider. Ekonomi de buna tahammül edemez." şeklinde konuştu.

'SİYASİLERİN SÖYLEMLERİNE KARŞI EKONOMİNİN GERÇEKLERİ VAR'

Anayasa değişikliği gerçekleşirse ekonominin bundan nasıl etkileneceği sorusunu da yanıtlayan Mustafa Sönmez, "Ekonominin gerçekleri var. Tek adam rejimi her şeye kadir değildir. Cumhurbaşkanı dolarları bozdurun dedi ama ne oldu? Dolar aşağı mı indi? Bunlar tribünlere oynanmış sözler. Yapabiliyorsa devlet yapsın, neden devlet yapmıyor? Referanduma kadar sürdürülecek bir dil. Buna inanacak bir kitle elbette var. Ama ekonominin gerektirdiği adımları atmazsa maliyeti daha büyük olur. Bu sokağa yansımasın diye bir an önce referandum yapmaya kalkacaklar ama ona kadar bile pek çok insanın canı yandı" şeklinde cevap verdi.

'BURADAN DÖNMENİN HÂLÂ İHTİMALİ VAR'

KOBİ'lere yönelik faizsiz kredilerin, 'yangın kontrol altında' anlamına gelen uygulamalar olduğunu ama kalıcı çözüm getirmediğini de aktaran Sönmez, "Emeklilerin maaşları ortalama 1300 lira, 3.5 milyon işsiz insan var. Bunlara yenileri geliyor. 1 milyonu yüksek öğrenimli işsiz. Maalesef delik çok büyük. Firmaların borçlanmalarını teşvik ettiler ve 2009 yılındaki döviz açığı bugün üçe katlandı. Özetle bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Kaçan sermeye hukuk olmadığı için kaçıyor. Tek adam çözümünün önü alınmazsa hepimize geçmiş ola. Ama buradan dönmenin hâlâ ihtimali var" dedi.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Ekonomi

Japonya'dan dünyanın ilk banka temelli kripto para borsası

Ekonomi

Bedelli askerlik yapanlar tazminat alabilecek mi?

Ekonomi

Otomobil satışlarında Türkiye 4 basamak birden geriledi

Ekonomi

Albayrak: Vergi borçları için yeni yapılandırma planı yok

Ekonomi

SGK, artık denetlenemeyecek

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü belli oldu

Ekonomi

Sigara tiryakilerine kötü haber!

Ekonomi

Benzine gece yarısından sonra zam!

Ekonomi

IMF, Türkiye için büyüme beklentisini açıkladı

Ekonomi

DİSK-AR İşsizlik Raporu'nu açıkladı: TÜİK yalan mı söylüyor?

Ekonomi

İşte AKP'nin yarattığı 'güçlü' Türkiye: Beş tarım ürünü dışında her şey ithal