darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Kadıköy'de tiyatrocular 'Özgür tiyatro' için bir araya geldi

Kadıköy Tiyatroları Platformu'nun çağrısıyla, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutlamak için Kadıköy'de bir araya gelen tiyatro oyuncuları, yönetmenleri, tiyatro çalışanları ve tiyatroya gönül veren yurttaşlar tarafından yürüyüş düzenlendi. Saat 17:00'de Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde toplanan kitle, "Bir hayalden bir dünya kuranların günü kutlu olsun" pankartıyla Süreyya Operası önüne geldi.

Süreyya Operası önünde, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü bildirisi tiyatro sanatçısı Metin Çoşkun tarafından okundu.

Bildirinin ardından başlayan yürüyüş, Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na kadar devam etti. Burada da Kadıköy Tiyatroları Platformu tarafından hazırlanan basın açıklaması okundu.

'KUTLU OLSUN İNSANSININ KENDİNİ SANATLA SAVUNMASI'

Açıklamada, "Bugün 27 Mart. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık edecek. Dün olduğu, yarın olacağı gibi. Sahneden sesler yayılacak. Kulak verelim bu sese. Bu ses bir kabustan uyanan kadının, bir emekçinin öfkesinin, bir gencin ilk aşkının sesi olabilir. Bu ses, bir hayalden bir dünya yaratanların sesidir. Bu ses, hayatı düşlerle yoğurup, sizi kendi avuçlarınıza bırakanların sesi, bu ses tiyatronun sesidir. Bugün 27 Mart. Dünya tiyatrolarının kararlılığının en güçlü duyulduğu gün. Vardık, varız, var olacağız. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık ediyor. Shakespeare'in kadim cümleleri, Vasıf Öngören'in sesi hala çelik gibi sağlam. Haldun Taner'i dinleyelim, Bertolt Brecht'i, Lorca'yı: cesareti, hüznü, inancı, aşkı, inadı, öfkeyi, acıyı, direnişi, anlamayı, kahkayı. Emperyalist devletlerin barbarlığına karşı, tiyatronun insanı savunmasının yeni yaşı. Kutlu olsun insanın kendini, düşlerini, sanatla savunması. Tiyatro kapılarının polislerce dolaşıldığı, sansürün, yasakların A4 kağıtlarına remi mühürlerle yazıldığı, umudun, barışın sesinin kısılmaya çalışıldığı bu zamanlarda, yaşasın bir hayalden bir dünya yaratanların çılgınlığı" ifadelerine yer verildi.

'SAVAŞLAR, KAN, ZULÜM... TİYATRO BUNLARA DUVAR OLMALI'

Yürüyüşe katılan sanatçı Orhan Aydın, tiyatronun görevleri olduğunu belirterek, "Yalnız burada değil, dünyada bir çok sahnede, sokaklarda, meydanlarda, insanın olduğu her yerde Dünya Tiyatro Günü kutlanıyor. Dünyanın içinden geçtiği çok önemli bir süreç var. Savaşlar, kan, zulüm, kin, nefret ve düşmanlık... Yalnız insan için değil, doğa için de bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Kapitalizm önce insanı kirlettiği için hayatta kirleniyor. Tiyatronun buradaki temel görevi bütün bunlara karşı duvar olmak. 2018 yılının Dünya Tiyatro Günü'nün tek meselesi barışı, eşitliği, özgürlüğü halkı ile beraber kışkırtmak olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

'TİYATRO YARATICIDIR, HAYATA MÜDAHALE EDER'

Tiyatro sanatçısı Metin Çoşkun ise, "Tiyatro yaşamımızdaki en önemli şeylerden biri. Tiyatrosuz bir dünya düşünmek zor. Tiyatro yaratıcıdır, değiştiricidir. Hayata müdahale eder, yön verir. Tiyatro tek başına değiştiremez ama değiştirmenin yollarını açar. İnsanı değiştirir. İnsanı değiştirmek, dünyayı değiştirmenin bir yoludur" dedi.

Tiyatrocuların yürüyüşüne Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'da destek verdi.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu