darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Kılıçdaroğlu: 23 milyonun iradesi kapının önüne koyuldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'de yaşanan kongre süreciyle ilgili konuşarak, "23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular. 23 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Senin oylarının bir kişinin gözünde değeri sadece kocaman bir sıfırdır. Bir kişi çıktı. Senin iradeni sıfırladı ve senin seçtiğin başbakanı ertesi gün kapının önüne koydu. Bu bir saray darbesidir. Darbeyi hazırlayan bellidir. Darbeye koşulsuz uyan da bellidir" dedi.

"CAN DÜNDAR'A SALDIRIYI KİMİN AZMETTİRDİĞİNİ AÇIK VE NET BİLİYORUZ"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimler Birimi'nin düzenlediği Belediye Başkanları Toplantısı'nın açılışına katıldı. CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları haberi" davasında karar beklenirken adliye önünde Can Dündar'a silahlı saldırı girişiminde bulunulmasına tepki göstererek, "Bir gerçeğimiz var. Daha dün İstanbul'un göbeğinde Adalet Sarayı'nın önünde bir gazeteci kurşunlanıyor. Yargılanan 2 gazeteci mahkemeye gidip savunmalarını yapıyorlar. Karar çıkmadan önlerine birisi çıkıyor ve onları kurşunluyor. Adalet Sarayı'nın önünde oluyor bu. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Soru şu. Türkiye'yi bu hale kim getirdi? Türkiye'yi kimler yönetiyor ve Türkiye nasıl yönetiliyor? Saldırıya uğrayan gazeteci arkadaşımız diyor. 'Kim olduğunu bilmiyoruz ama kimlerin cesaretlendirdiğini, azmettirdiğini biliyoruz'. Biz de biliyoruz. Kimin azmettirdiğini gayet açık ve net biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"DARBEYİ HAZIRLAYAN DA DARBEYE KOŞULSUZ UYAN DA BELLİ"

AKP'de yaşanan kongre sürecine değinen Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Meşru bir hükümetimiz vardı. Halkın oyuna gidilmiş. Adalet ve Kalkınma Partisi ve onun genel başkanı Sayın Davutoğlu, 23 milyon 531 bin 552 oy alarak Ankara'ya gelmişti. Anayasa'ya, yasalara uygun, geleneklerimize uygun olarak geldi başbakanlık koltuğuna oturdu. Peki ne oldu da 4 Mayıs'ta Sayın Davutoğlu kapının önüne kondu? Hangi demokratik kuralın gereği yapıldı bu? Hangi Anayasal ölçüler içinde yapıldı bu? Bunlar daha düne kadar milli irade demiyorlar mıydı? 23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular. Kim yaptı bunu? 1 kişi. Şimdi ben 23 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Senin oylarının bir kişinin gözünde değeri sadece kocaman bir sıfırdır. Sen inanarak sandığa gittin. Kendi genel başkanını seçtin. Başbakan olduğunda çıktın sokaklarda eğlendin. Ama bir kişi çıktı. Senin iradeni sıfırladı ve senin seçtiğin başbakanı ertesi gün kapının önüne koydu. Bu bir saray darbesidir. Demokrasilerde yoktur böyle bir şey. Darbeyi hazırlayan bellidir. Darbeye koşulsuz uyan da bellidir. 'Yeter seni kapının önüne koyuyorum' diyen kişi, buna demokrasi adına, kendisine oy veren 23 milyon kişi adına direnmeliydi. 'Beni sen seçmedin, beni 23 milyon kişi seçti ve bu koltuğa getirdi' demeliydin sen. O da darbeye teslim oldu. Böyle bir anlayışı asla kabul etmiyoruz"

"ONLARIN SÖYLEDİĞİ İLERİ DEMOKRASİ BİR DİKTATÖRE TESLİM OLAN SİYASAL PARTİ"

AKP'li milletvekillerini de yaşanan sürece tepkisiz kalmakla eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Daha acı olanı koskoca Adalet ve Kalkınma Partisi, 14 yıldır ülkeyi yöneten parti, bir kişinin iki dudağını kendisini hapseden parti sen mi bu ülkeye demokrasiyi getireceksin? Sen neden çıkıp milletin önüne 'Ey Cumhurbaşkanı, 23 milyon kişinin oylarıyla iktidar olan bir partinin başbakanını kapının önüne koyamazsın' neden diyemiyorsun? Neden bu cesareti gösteremiyorsun? Eğer bir kişinin iki dudağına hapsetmişse bir parti, o parti; parti değildir. O partinin demokratik inançları da demokrasi de yoktur. Daha düne kadar ileri demokrasi getireceğiz, diyorlardı. Onların söylediği ileri demokrasi bir diktatöre teslim olan siyasal partidir."

"ARKADAN HANÇERLEME BUNLARIN GELENEĞİNDE VAR"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bütün bunlar bir diktatöre yasal zemin hazırlamak için yapılıyor. 'Ben Anayasa'ya uymuyorum' diyor. 'Ettiğim yemine de uymuyorum' diyor. 'Her ne kadar namusum ve şerefim üzerine yemin ettiysem de namusu ve şerefi zaten çöp sepetine attım' diyor. 'Ne demek milletin değerleri? Değer sadece bana özgüdür, milletin hiçbir değeri yoktur' diyor. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Önce hükümeti halletti. 'Gel' dedi. Tıpış tıpış gitti. 'Seni kapının önüne koyuyorum' dedi. 'Emredersin' dedi. Böyle bir yapıyı askeri darbeler döneminde bile görmedik. 28 Şubat döneminde de benzer tabloyla karşılaştık. Ama bu tablo oradan çok daha ağır. Neden? Çünkü yol arkadaşı dediği, refiği dediği kişiler tarafından arkadan hançerlendi. Kim? Davutoğlu. Arkadan hançerleme bunların geleneğinde var zaten. Rahmetli Erbakan'ı da arkadan hançerlediler. Kardeşim Esad dediği Esad'ı da arkadan hançerledi. Kaddafi'yi de arkadan hançerledi. Arkadan hançerlenmek soysuzluğun belirtisidir" diye konuştu.

"BİR NUMARALI BÖLÜCÜ BAŞI KAÇAK SARAYDA OTURAN ADAMDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Her şeyi ben yapacağım, diyor. Arkadaş sen bu memleketin başına bela mısın? Yetmedi şimdi ülkeyi bölmeye kalkıyor. Bölücü başı, diyordu. Bir numaralı bölücü başı kaçak sarayda oturan adamdır. Toplumu karpuz gibi ikiye böldüler. Birbirine düşman ettiler toplumu. Farklı görüşte olan insanlar en azından bir arada oturup konuşuyordu. Şimdi neredeyse düşman haline geldiler" dedi.

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği