darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

"Özel istihdam büroları, dayıbaşılığın şirketleşmiş hali olacak"

Kiralık işçi yasasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Özel istihdam büroları, Adana tarlalarındaki dayıbaşıların şirketleşmiş hali olacak. Yakında birçoğu AKP bağlantılı çok sayıda büronun açıldığını görebiliriz. AKP, bunlar ile iş yaşamını kontrolüne almaya çalışabilir ve şirketlere ihale verilirken yandaş bürolardan işçi alın diye dayatabilir' dedi.

Adana’da temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran,CHP Adana İl Teşkilatı’nda basına değerlendirmelerde bulundu. Cankurtaran’ın gündeminde ilk olarak kamuoyunda “Kiralık İşçi Yasası' yada  sol kesimde “Kölelik Yasası' olarak adlandırılan “Özel İstihdam Yasası' vardı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onaylamasıyla yasalaşan düzenleme ile kamuda uygulanan taşeron işçilik benzeri bir uygulamanın özel sektörde de yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Tahmini olarak 10 milyon çalışanı etkileyeceği iddia edilen yasanın işçi haklarında ciddi kayıplara yol açacağı öne sürülüyor..

img_4995.jpg

“YAKINDA ÇOK SAYIDA AKP’Lİ ÖZEL İSTİHDAM BÜROSU AÇILABİLİR'

Adana’nın bir işçi şehri olduğunu belirten Cankurtaran, Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’in özel istihdam yasasını Ege ve Akdeniz bölgesinde tarlalara amele getiren “dayıbaşılarına' benzettiğini hatırlatarak, “Çok güzel bir benzetme. Tarla sahibi gelirdayıbaşına para verir 'Bana şu kadar amele getir’ der. O da aldığı paranın birini ameleye, ikisini kendine ayırır ama tarla sahibi sadece dayıbaşıyla muhatap olmuş olur. AKP oylarıyla geçen bu yasa tek kelimeyle Çukurova tarlalarındaki dayıbaşılığın şirketleşmiş hali olacak. Hali hazırda özel istihdam büroları var. Ama yakın zaman içinde yerden biter gibi birçoğu da AKP ile bağlantılı çok sayıda  özel istihdam bürosunun kurulduğunu görebiliriz. Muhtemelen AKP’ye yakın kişilerce kurulacak bürolar üzerinden çalışma dünyası yönlendirilmeye çalışılacak. Şirketlere ihale verilirken el altından işçini şu bürodan al diye dayatılabilir' dedi.

img_4996.jpg

“AKP, ANALARI AMA EN ÇOK DA ADANALI ANALARI AĞLATTI'

Adana’nın terörle mücadelede 7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından 33 şehit ile Ankara’nın ardından en çok şehit cenazesi gelen ikinci şehir olduğunu hatırlatan Cankurtaran, “Analar ağlamayacak, tek başına gelirsek terör bitecek dediler ülkede anaların ağlamadığı yer kalmadı. Ama en çok da Ankaralı, Adanalı anaları, eşleri, çocukları ağlattılar' diye konuştu.

img_4997.jpg

“SURİYELİLERİ PAZARLIK KONUSU EDECEKTİNİZ NEDEN ÇAĞIRDINIZ?'

Adana’da ciddi bir Suriyeli sığınmacı sorunu olduğunu belirten Cankurtaran’ın gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ile yapılan görüşmelerde vize muafiyetinin geçmemesi durumunda mültecilerin geri iadesi anlaşmasını Meclis’ten geçmeyeceği yönündeki açıklaması da vardı. Cankurtaran,“Suriye krizinin ilk dönemlerindesürekli çağrılar yaptılar. Gelen herkese kapımız açık diye. Hesapları şuydu. İnsanlar yollara düşecek, dünya ne oluyor diyecek ve Suriye’ye Libya gibi müdahale edilecekti. Ne diyorlardı  o günlerde?'Biz Ensar, siz Muhacir.’Zavallı  insanların biri kısmı da bunların sözlerine inanarak yollar düştü. Sonuç olarak hem ülkemiz kaldıramayacağı bir yükün altına girdi, hem de o insanlar mağdur oldu.Madem Suriyelileri pazarlık konusu edecektiniz, neden çağırdınız? Yazık değil mi bu insanlara. Nerede sizin Ensarlığınız.' diye konuştu.

yaseminoneycankurtaran-001.jpg

“TÜRKİYE UÇUYOR DEDİLER, ADANA’YI DA BATIRDILAR'

Adana’nın Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri önemli bir sanayi merkezi olduğunu belirten Cankurtaran, “Adana’da 2004 ile 2014 arasında orta ve büyük ölçekte 55 fabrika kapandı. Sanayi zayıflayınca bu ticaret yaşamını ve tarımı da olumsuz etkiledi. Adana yüzde 13 oranıyla işsizliğin en yüksek olduğu illerden. Sadece 2009 ile 2014 arasında altı bin işletme kapanmış. Adana eskiden göç alırken 2011’den beri göç veren bir il durumunda. 'Türkiye uçuyor, Türkiye patladı, Dünya lideriyiz’ derken bugüne kadar kendi yağında kavrulan Adana’yı da batırdılar' şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı