darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Şırnak Cezaevi'ndeki sıradan bir yangın değildi!

Konuyla ilgili incelemelerde bulunan avukat Rojhat Dilsiz, olayın sıradan bir yangın olmadığını, çocukların salgın hastalığına yakalandıkları iddiasıyla karantina için 3 gün boyunca hücrede kaldıklarını söyledi.

DUVAR'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde geçen hafta çıkan yangında 1 kişi hayatını kaybetmiş 1 kişi de ağır yaralanmıştı. 16 yaşındaki Seyit Rıza Şaran ise, tedavi gördüğü Şırnak Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Şırnak Cezaevi’nde incelemelerde bulunan avukat Rojhat Dilsiz konuyla ilgili olarak Duvar’a konuştu.

Avukat Dilsiz, olayın basit ve sıradan bir yangın olmadığını belirtti. Cezaevindeki kötü koşullar nedeniyle uyuz salgını başladığını söyleyen Dilsiz, bu nedenle iki çocuğun hücreye alındığını kaydetti.

ŞIRNAK CEZAEVİ’NDE AÇLIK GREVİ BAŞLADI

İnceleme yapmak için gittiğini anlatan Dilsiz, olayı yaşayan bazı çocuklarla görüştüğünü aktardı. Yaşananın sıradan bir yangın olmadığını dile getiren Dilsiz, şunları söyledi: “Çocuk koğuşunda kötü koşullar nedeniyle uyuz salgını baş göstermiş. Çocuklardan ikisi de bu salgın nedeniyle hastalanmış. Çocuklardan ikisi bu salgın nedeniyle yeni tutuklananların ilk önce kaldığı hücre tipi koğuşa tedavi edilmek üzere bir nevi karantinaya alınıyor. Burada uzun süre kalmalarına rağmen herhangi bir şekilde revire veyahut kendi koğuşlarına alınmıyorlar. Çocuklar ısrarla görevlilere buradan çıkmak istediklerini söylemelerine rağmen çıkarılmıyorlar ve tedavi de edilmiyorlar. En son olay akşamı ranzaları kapıya dayayıp buna tepki olarak odayı ve kendilerini yakıyorlar. 16 yaşındaki çocuk hayatını kaybederken diğeri de ağır yaralı iken kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Çocuk koğuşundaki şartların değiştirilmemesi, sağlık sorunlarının devam etmesinden dolayı koğuşlarda kalan diğer tutuklu ve hükümlüler bu uygulamalara tepki olarak açlık grevine başladı. Cezaevi koşulları özellikle son dönem tutuklamalarla beraber korkunç boyutlara ulaşmış. Özellikle çocuklar için bu durum daha çekilmez bir hale gelmiş ve daha vahim olayları da ilerki dönemlerde maalesef duyabiliriz. Şırnak Cezaevi’nde gördüklerimi raporlaştırıp gerekli hukuki mercilere göndereceğim.'

NE OLMUŞTU?

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde 28 Eylül akşamı çıkan yangında 1 mahkumun hayatını kaybetmiş, 16 yaşındaki tutuklu Seyit Rıza Şaran ağır yaralı olarak Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Hastaneye kaldırılan Şaran, 5 gün sonra hastanede hayatını kaybetti. Cezaevi’nde yetkilileri cezaevindeki yangının elektrik kontağından çıktığını açıklamıştı.

İlgili Haberler

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü

Güncel

Valilikten günler sonra gelen açıklama!

Güncel

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Güncel

2M Kablo'da 25 işçi, sendika üyesi oldukları için işten atıldı

Güncel

Sabah 9 akşam 5 mesaisinin sonu mu geliyor?