darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Terörü destekleyen ülkeler Astana'da olmayacak'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla gerçekleştirilecek Astana görüşmelerinde ABD’nin yer almamasını istedikleri yönünde açıklamalarda bulundular.
 
Hasan Ruhani, dün akşam yaptığı açıklamada ülke ismi vermeden, “Teröristleri destekleyen ülkeler Astana’da olmayacak' dedi. Muhammed Cevad Zarif ise ABD’nin adını vererek, “ABD’yi müzakerelere davet etmedik ve katılmalarına da karşıyız' şeklinde konuştu.
 
'İRAN, RUSYA VE TÜRKİYE ÇÖZER’
 
Ruhani; İran, Rusya ve Türkiye’nin Astana görüşmeleri için büyük çaba sarf ettiğini belirterek, “İran, Türkiye ve Rusya birlikte, Halep ve Suriye’de ateşkes sağlayabiliyorsa; bu mesele, bu üç ülkenin etkin güç olduğu ve bu işi birlikte çözebileceğimizi gösteriyor' şeklinde konuştu.
 
Astana görüşmelerinde savaşan tarafların yer almasının önemine vurgu yapan Ruhani, bu yüzden Astana görüşmelerinin farklı olacağını savundu. Ruhani, “Bugüne kadar Suriye müzakereleri, ağırlıklı olarak yurtdışındaki muhalif gruplarla yapılıyordu. Ancak bu kez müzakereler sahnedeki gruplarla yapılacak. Bu yüzden gerçek ve ciddi müzakereler yapılabilir. Faaliyetleri yıkıcı olan ve teröristleri destekleyen bazı ülkeler Astana’da olmayacak" ifadelerini kullandı.
 
'ÖZGÜR SEÇİM ŞARTLARINI HAZIRLAMALIYIZ’
 
Ruhani son olarak, kimsenin Suriye halkı adına karar veremeyeceğini, kendilerinin özgür seçim yapılacak koşulların hazırlanmasını sağlamak olacağını söyledi. Ruhani, “Kimse Suriye halkı adına karar alamaz. Bizler özgür bir seçim yapılması için şartları hazırlamalıyız, halkın oyu ve düşüncesi ne yönde olursa saygı göstermeliyiz" dedi.
 
ÇAVUŞOĞLU ABD OLACAK DEMİŞTİ
 
Muhammed Cevad Zarif ise açıkça ABD’nin Astana görüşmelerinde yer almasını istemediklerini ifade etti. İran’ın Tasnim Haber Ajansı’na konuşan Zarif, ABD’nin Astana görüşmelerinde yer almasına karşı olduklarını söyledi. Zarif, “ABD’yi müzakerelere davet etmedik ve katılmalarına da karşıyız' ifadelerini kullandı.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise konu hakkında, “ABD’nin katılması konusunda biz hemfikiriz Rusya ile o konuda bir sıkıntı yok. Şu anda BM’nin, Türkiye’nin, Rusya’nın, İran’ın ve ABD’nin katılması kesin gibi. Bu ülkelere davet gidecek' şeklinde konuşmuştu.

İlgili Haberler

Dünya

Barselona'da polis merkezine saldırı: Allahu Ekber sesleri...

Dünya

Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

Sadr, İbadi, Hekim ve Allavi'den 'mezhepler üstü' koalisyon ilanı

Dünya

'Trump, eşi Melania'yı tehdit ediyor' iddiası

Dünya

İşgale devam: ABD Irak'ta kalmayı sürdürecek!

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı