Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Yeniden başlat seçeneği; “Siyah Gözyaşı'

Sevim Cebeci
“Siyah Gözyaşı'ndaki siber savaşı aynı zamanda Şeytan ile şeytanın oğlu Lucifer’in de savaşı. Şeytan mı kazanacak yoksa oğlu mu? Lucifer şeytanı tanrıya dönmeye çağırır. Bir bütün olmaktan söz ederken şeytan tanrıyı suçlamaya devam eder. 

“Siyah Go¨zyas¸ı'nı; “insan seviyesindeki mu¨cadelenin u¨zerinde... Tıkanan sistemin, c¸o¨ken mikro du¨zenin bir anlamda “yeniden bas¸lat' sec¸enegˆi... Sonu nasıl biterse bitsin, sadece mikro du¨zeyde go¨ru¨nen mu¨cadeleye, makro du¨zenin unsurları karıs¸acak.' diye tanımlıyor yazar. 

Yaşama farklı açılardan bakmak önümüze yeni dünyalar açar kimi zaman. Vartanyan da bu romanıyla önümüze başka yaşamlar koyuyor. Yaşadıklarımızı bir kez daha sorgulama fırsatı veriyor. Nerede duracağını bilmek, yerini belirlemek ya da ne kadar cesur olabileceğini görmek için kendimize ve dünyaya daha yakından bakmalıyız.
Bence Vartanyan’ın romanlarının bir özelliği de kişisel gelişimi destekleyen yanları olması. Varlığımızı bu düzen içinde yeniden tanımlamak ve kendimizi daha iyi tanımak adına bir adım atmanızı sağlayabilir.

Romanın ana karakterlerinden Mayer, dünyayı biçimlendiren bir kaç varlıklı aileden birinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kendi seçtiği yaşam biçimi olmasa da buna ayak uydurmak zorunda kalmıştır ve sonuçlarından da memnundur. Kaos yarattığı dünyadan beslenen varlıklı kimslerdir bunlar, adeta şeytanla işbirliği yapmışlardır.
Hermes ise, dünyayı kurtamak uğruna yaşamını dahası aşkını hiçe saymaktan çekinmemiştir. Bir bakıma Hermes ile Mayer’in de savaşıdır bu siber savaşı. Hermes de Lucifer gibi bir orta yol bulma ve dünyayı kurtama peşindedir. Bunun için vazgeçmek zorunda kaldığı sevdiği bir kadın ve bir kızı vardır. Yaşam mücadelesi aynı zamanda hangi seçeneği yeğleyeceğinde düğümleniyor.

Thot, doğruluğun adaletin ve kadim bilgeliğin evi diye adlandırılan bir örgüttür. Hermes bu örgüttendir ve Mayer’in kötülüklerinden dünyayı kurtarmaya kararlıdır, ancak bu o kadar  kolay değildir. Mayer dünyada tüm ülkelerdeki güvenlik ağlarını aşabilen biridir. 

Mert ise, 17 yaşında ailesi ile ilişkileri kopuk bilgisayar dehası olma yolundadır. Hermes tarafından keşfedilmesiyle geri dönüşü olmayan bir yola girer. Bunun için fedakarlık edeceği şeyler çoktur.

Horus, Mert’in küçük bir kavonozda yaşayan balığıdır. Mert ile aralarında özel bir ilişki vardır. Kimi zaman bu küçük balığın gözlerinden görürüz yaşamı.

Zümrüt ise, tüm bu olaylardan son ana kadar kopuk görünmekle birlikte düğüm onda çözülür. Zümrüt’ün eşi Selim bu savaşın içinde midir dışında mı? Her şey bir tesadüf olabilir mi yoksa tesadüf diye bir şey yok mudur? Romanı okurken sıklıkla aklınıza takılacak sorulardan bir kısmı bunlar. Yanıtlarını “Siyah Gözyaşı'nda, okumadan bilmek olanaksız. 

Vartanyan’ın “Gitme Zamanı' adlı romanındaki karakterlerindedir Zümrüt ve Selim. Selim’in yaşam mücadelesi burada devam ediyor.

İris ise, uluslararası çalışan pofesyonel katildir. Masum birini öldürmediği için kendini pek de katil saymaz. Sistemin yürümesi ve kötülüklerin yok olması için öldürülmesi gerekenler öldürülüyordur yalnızca. İris kaostan mı düzenden yana mı olacaktır? 

Siber savaşının sonunda kazananlar henüz farkına varmadıkları bir sorumluluğu almışlardır. İnsanlığın kaderini nasıl belirleyecekleri Vartanyan’ın yeni çıkacak kitabında olacak muhtemelen. Çünkü “Gitme Zamanı', “Siyah Gözyaşı' ve  yeni bir romanla üçlemiş olacak. 

0000000687112-1.jpg

Aret Vartanyan, “Siyah Gözyaşı', Destek Yayınları, İstanbul 2016, 424 s.

İlgili Haberler

ABC Kitap

ABC Kitap | Çok satanlar | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Haftanın Kitabı | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Bilal Erdoğan ABD'nin yaptırım listesine girecekti!

ABC Kitap

ABC Kitap | Çok satanlar | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Haftanın çok satan kitapları | 29 Ekim 2018

ABC Kitap

Haftanın Kitabı | Özlem Özdemir - İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 29 Ekim 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 29 Ekim 2018